Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yasak Kentin Mayını Temizlenecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye ile Suriye ülke sınırında bulunan Karkamış Antik Kenti’nin mayınlardan temizlenmesi için ihaleye çıktı. 663 bin 800 metrekare alandaki mayınların ‘elle’ temizlenmesi için 24 Temmuz’da Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde açık ihale yapılacak.

Radikal Gazetesi
Yasak Kentin Mayını Temizlenecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye ile Suriye ülke sınırında bulunan Karkamış Antik Kenti’nin mayınlardan temizlenmesi için ihaleye çıktı. 663 bin 800 metrekare alandaki mayınların ‘elle’ temizlenmesi için 24 Temmuz’da Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde açık ihale yapılacak. Mayınların el yerine makineyle temizlenmesinin tarihi eserlere zarar vereceği belirtiliyordu. 300 günde bitirilmesi istenen elle mayın temizleme ihalesine yerel firmaların yanı sıra yabancı firmalar da katılabilecek. Fakat yerel firmalara yüzde 15 fiyat avantajı sağlanacak.

Büyük tapınaklar

Türkiye-Suriye sınırında bulunan Karkamış Antik Kenti, askeri bölgede ve mayınlı alanda bulunduğundan, kazı çalışması yapılamıyor ve ziyaretçilere de kısmen kapalı. Kentin Türkiye’de kalan kısmı Gaziantep’in Karkamış ilçesinde yer alıyor. Karkamış, Anadolu’yu Mezopotamya ve Mısır’a bağlayan yolların kavşağında ve Fırat Nehri kıyısında bulunduğu için tarih boyunca istilalara ve önemli olaylara sahne oldu. Geçmişi neolitik çağa kadar uzanıyor.

Bölgede kazı yapanların arasında ünlü İngiliz casus Arabistanlı Lawrance da var. İdari binaların yanı sıra büyük tapınakların da yer aldığı kentin mayınlardan temizlenmesi halinde önemli bir turistik bölge haline gelmesi bekleniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre, Gaziantep İl Özel İdare bütçesinden antik kentin mayın temizleme işi için 1.5 milyon lira ödenek ayrıldı.  Türkiye- Suriye bölgelerarası işbirliği programı çerçevesinde de Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı’nca bölge için 350 bin dolar ödenek tahsis edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yasak-kentin-mayini-temizlenecek_69992.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!