Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yaşar Meydan Okudu: Orası Er ya da Geç Meydan Olacak

“Çayyolu’na meydan mı yapılacak, lunapark mı olacak” tartışması sürerken Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar net konuştu: Söz verdiğim meydanı Yenimahalle’ye kazandıracağım. Bunun adı meydan olmuş, park olmuş, alan olmuş önemli değil. Mühim olan insanların kaynaşabildiği, omuz omuza şarkılar söyleyebildiği, gerektiğinde her türlü demokratik

Hürriyet ANKARA
Yaşar Meydan Okudu: Orası Er ya da Geç Meydan Olacak

Başkent’in gündemine oturan “Çayyolu’na meydan mı yapılacak, lunapark mı olacak” tartışması sürerken Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar net konuştu:

Söz verdiğim meydanı Yenimahalle’ye kazandıracağım. Bunun adı meydan olmuş, park olmuş, alan olmuş önemli değil. Mühim olan insanların kaynaşabildiği, omuz omuza şarkılar söyleyebildiği, gerektiğinde her türlü demokratik haklarını kullanabildiği mekanlarda kentin ve kentlinin buluşabilmesidir.”

Demokrasilerin olmazsa olmazı meydan kültürünü Yenimahalle’de yaşatmaya çalışırken, hiç istemediği bir tartışmanın içine sürüklendiğini ifade eden Yaşar şunları söyledi:

Meydan yapalım istedik

“Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi olduğum dönemde, Yenimahalle’ye adaylığımı açıkladığım dönemde de defalarca dile getirmiştim. Bu kentin meydanlarının yok edilmesinin kanıma dokunduğunu, Türkiye’nin meydansız bir Başkenti olmasının kabul edilemez bir durum olduğunu ifade etmiştim. 29 Mart’ta Yenimahalleli iradesini kullandı ve bizi yönetime getirdi. Yıllardır dile getirdiğimiz meydansız Ankara’ya bir meydan yapalım istedik. Bunun ilk adımını Batıkent ve Çayyolu’nda yapacağımızı açıkladık.

Çayyolu toplu konut planında 1986 yılından bu yana planda meydan olarak görünen alanda olan projeyi yapmak istediğimizi açıkladık. Aylar sonra tam inşaata başlayacakken Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alelacele, planda 20 yıldır meydan olarak görünen ancak yapılmayan alanın lunapark yapılması kararını geçirdi. Yapılan betonlar kırıldı. Gece baskınıyla işçiler karşı karşıya geldi. O gece biz ekiplerimizi geri çekmeseydik muhtemel bir tatsızlık yaşanacaktı. Bu kesinlikle bir geri adım değildir, vatandaşın hakkını sonuna kadar hukuki olarak arayacağız.

Karşı tavır

Planlanan meydanın birgün mutlaka yapılacağını söyleyen Yaşar şunları söyledi:

“Belki bizim istediğimiz kadar hızlı olmayacak ama planda meydan olarak görünen o alan bir gün mutlaka halkın istediği şekilde yani meydan olarak kullanıma açılacak. Bizim tavrımız halkın tavrıdır. Bıraksın Büyükşehir biz yapalım derdinde değiliz. Melih Bey de yapsa beraber de yapsak, biz de yapsak burada bir ihtiyacı karşılamaktır önemli olan. 3194 sayılı imar kanunun 18. maddesinde meydanların başka amaçla kullanılmayacağı açıktır.

Ancak üzülerek altını çizmek isterim ki buradaki mesele yetki meselesi değil, demokrasinin atar damarları olan meydanlara karşı bir tavırdır. Biz Büyükşehir’in meydan anlayışını 16 yıldır biliyoruz. Yıldırım Beyazıt’ta, Opera’da, Ulus’ta, Kızılay’da meydana bakış açısını göstermiştir bu yönetim. Bugün de Çayyolu Meydanı’na lunapark yapılmak istenmektedir. Meydanlardan korkmayın. Bırakın orası meydan olsun, bir araya gelebilsin, kentte yaşayanlar birbiriyle kucaklaşsın.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yasar-meydan-okudu-orasi-er-ya-da-gec-meydan-olacak_75246.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!