Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Yaşayan Tarih Yıkılıyor mu?..."

Turizm Bakanı Koç'un, İstanbul'un kültür ve sanat merkezlerinden AKM'nin yıkılacağını söylemesi, mimarları karşı karşıya getirdi.

Sabah
"Yaşayan Tarih Yıkılıyor mu?..."

urizm Bakanı Koç'un, İstanbul'un kültür ve sanat merkezlerinden AKM'nin yıkılacağını söylemesi, mimarları karşı karşıya getirdi.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) üyeleri ve seyahat acenteleri temsilcileriyle İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda biraraya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un "Atatürk Kültür Merkezi'ni (AKM) yıkıp yeniden yapacağız" sözleri tartışma başlattı. İstanbul'un en gözde kültür ve sanat merkezlerinden biri olan Taksim'deki AKM'nin mimarı Hayati Tabanlıoğlu'nun oğlu mimar- mühendis Murat Tabanlıoğlu, Bakan Koç'un açıklamasını 'yanlış anlaşılma' olarak nitelendirerek "Yıkmayacağız restore edeceğiz. AKM'nin restorasyonu için 1 aydır Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı ile görüşüyoruz. AKM şu anda hasta ama ölmüş değil. Biz tedavi edip, yaşayan bir mekan haline getireceğiz" diye konuştu.

'RESTORE EDECEĞİZ'

Murat Tabanlıoğlu, restorasyonun iki ay sonra başlayabileceğine işaret ederek, "Sezon açılacak. Biz de temsilleri etkilemeden restore etmeyi planlıyoruz. Henüz bu konuda bir görüşme olmadı. Ama belki bir sezon temsiller durabilir"diye konuştu. Tabanlıoğlu, AKM'nin şu anki haliyle bir devlet binasını andırdığını söyleyerek, "Şu anda AKM'nin herşeyi inceleniyor; depreme dayanıklı mı, teknik olarak bugünün operalarına uygun mu, yangın sistemi nasıl. Bizim istediğimiz AKM'ye hayat vermek" diye konuştu. AKM'ye yalnızca opera ve baleye gidenlerin geldiğini belirten Tabanlıoğlu, "İstanbul Modern'e 300 kişi geldi. AKM neden Paris'teki Centre Pompidou gibi olmasın? Dünyada bu tip merkezler var. AKM'nin genel mimarisi korunarak, bugünün teknolojisine uygun hale getirilecek. İçinde de bazı şeyler değişecek. Mesela şu anda orada bir ampül sarkıyor. Bu doğru değil. Bugünün teknolojisine göre aydınlatma yerini alacak. Havalandırması kötü. Tekrar yapacağız. İyi bir lokanta, iyi bir kitapçı gelecek, sanat galerisi iyileştirilecek. Önündeki meydan tekrar düzenlenecek yani yaşayan bir bina haline gelecek" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yasayan-tarih-yikiliyor-mu-_32018.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!