Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

YASED: 2008’de 30 Milyar Dolar

YASED Başkanı Şaban Erdikler, Türkiye’nin 2008’den itibaren yılda 30 milyar dolar doğrudan yabancı yatırım çekmesinin mümkün olduğunu söyledi.

NTV-MSNBCb>YASED Başkanı Şaban Erdikler, Türkiye’nin 2008’den itibaren yılda 30 milyar dolar doğrudan yabancı yatırım çekmesinin mümkün olduğunu söyledi.

Yabancı Sermaye Derneği (YASED) Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Erdikler, Türkiye’nin yabancı sermaye için güven ve istikrar ortamını oluşturması durumunda, 2008 yılından başlamak üzere her yıl 30 milyar dolar ve 2023’e kadar 700 milyar dolar yabancı sermaye çekebileceğini söyledi.

YASED, Türkiye’nin yabancı yatırım hamlesine dönük bir eylem planı açıkladı. YASED Başkanı Şaban Erdikler, Haziran sonuna kadar 6 yasanın çıkarılması halinde, Türkiye’nin yurtdışındaki tanıtımını YASED’in üstleneceği taahhüdünde bulundu.
Erdikler, “Türkiye’nin Yabancı Yatırım Hamlesi ve Uluslararası Tanıtım” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yabancı sermaye konusunda artık potansiyelini hızla performansa dönüştürmesi gerektiğini ifade etti.
Enflasyon muhasebesi konusunda taahhüt anlamına gelen beyanlar bulunduğunu, Aria olayının pratik bir şekilde çözüme kavuşturulduğunu, Doğrudan Yatırım Kanunu’nun Meclis Genel Kurulu’na sunulduğunu anımsatan Erdikler, şöyle dedi:
“Bunlar YASED yönetimi olarak bizi ümitlendiren, heyecanlandıran gelişmelerdir. Demek ki artık Türkiye, yabancı sermaye ihtiyacında üzerine düşenleri anladı ve bunların gereklerini yerine getirmeye başladı.”

2008’DEN SONRA HER YIL 30 MİLYAR DOLAR
Somut adımların hızlanarak atılması, yükselen beklentilerin artık gerçekleşme aşamasına gelmesini, olumlu havanın fiili yatırımlara dönüştürülmesi gerektiğini vurgulayan Erdikler, şunları kaydetti:
“Yabancı yatırım politikası ortaya konacak, yasal altyapı ve uygulamalar tamamlanacak. Sıçrama noktaları dediğimiz politika beyanları, bir anlamda taahhütler ve Yatırımcı Konseyi’nin toplanmasıyla beraber ülkemiz yabancı sermayeyi Türkiye’ye çekmek bakımından üzerine düşeni tamamlamış olacak. Hedefimiz, YASED olarak son derece net ve açıktır. 2003 yılının önümüzdeki günlerde başlamak üzere Türkiye yabancı sermaye güven ve istikrar ortamı oluşturulması için üzerine düşenleri yapmaya başladığı mesajları ve bu doğrultuda çalışmaların devam edeceği intibaını verdiği takdirde, 2008 yılından başlamak üzere her yıl 30 milyar dolar ve 2023 yılına kadar 700 milyar dolar yabancı sermaye çekecektir. YASED yönetimi olarak biz buna tamamen iman etmiş durumdayız. Türkiye’nin üzerine düşenleri yaptığı takdirde bunu başaracağına inanıyoruz”

HÜKÜMETE HER TÜRLÜ DESTEĞE VARIZ
Erdikler, yabancı yatırımcılara güven ve istikrar konusunda sağlam, arkasında durulabilir mesajların verilmesinin önemine dikkat çekerek, “Hükümetimizin şimdiye kadar sahip olduğu iyi niyetle, şimdiye kadar bizlere gösterdiği yaklaşımla adımlarını somut olarak atacağına inanıyor, buna güveniyoruz. Bu çerçevede de kendilerinin çözüm ortağı olarak Türkiye’nin hedeflerine ulaşması konusunda her türlü desteği vermeye hazırız” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yased-2008de-30-milyar-dolar_4521.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!