Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yastık Altına değil Gayrimenkule Yatırım

Gayrimenkul sektöründe geçtiğimiz yılın durgun geçmesinin andından şirketler 2010 yılının hareketli geçeceğini söylüyor. Konut fiyatlarında ciddi düşüşler yaşanabileceğinin altını çizen uzmanlar, yatırım aracı olarak gayrimenkulün akıllı bir seçim olacağını belirtiyor.

Hürriyet Ankara
Yastık Altına değil Gayrimenkule Yatırım

Gayrimenkul sektöründe geçtiğimiz yılın durgun geçmesinin andından şirketler 2010 yılının hareketli geçeceğini söylüyor. Konut fiyatlarında ciddi düşüşler yaşanabileceğinin altını çizen uzmanlar, yatırım aracı olarak gayrimenkulün akıllı bir seçim olacağını belirtiyor.

Emlak ve gayrimenkul piyasasına yön veren firmaların başında gelen MAY Gayrimenkul Yatırım ve Yönetim Şirketi’nin sahibi Ahmet Yalçın ile şirketin Genel Müdürü Celal Binerbay, 2010 yılı içinde gayrimenkul sahibi olmak isteyenleri uyardı. Piyasanın geleceğini, ‘paranın gayrimenkulden başka gidecek yeri kalmadı’ sözleriyle özetleyen şirket yetkilileri, orta sınıf dairelerin fiyatlarında ciddi düşüşlerin yaşanacağının altını çizdi.

Kiracı bulmak zorlaştı

Konut piyasasının 2009 yılını durgun geçirdiğini belirten Yalçın, bunun sebebini talebin üzerinde konut yapılmasına ve gayrimenkulun şimdilerde yatırım aracı olarak görülmemesine bağlıyor. Günümüzde kiracı bulmanın zor olması nedeniyle vatandaşın çoğunlukla arsa almayı tercih ettiğini belirten Yalçın, “Geçtiğimiz yıllarda yatırımcılar ev alıp, bu evlerin kiralarıyla geçimlerinin bir kısmını sağlıyorlardı. Günümüzde insanlar kiracı bulmakta zorlandıkları için konuttan ziyade arsa almaya yöneliyorlar. Bu durumda arsa, arazi ve tarlalar yatırımcı açısından cazip bir hale geliyor. Küresel mali kriz yavaş yavaş etkisini yitirmeye başladı. 2010 yılı gayrimenkul sektörünün atılım yılı olacak” diye konuştu.

Paralar gayrimenkule

Gayrimenkul sektöründe 2009 yılının durgun geçtiğini söyleyen Binerbay ise, dövizin yatırım aracı olmaktan çıktığının altını çizerek şunları söyledi:

“Ankara her sektörde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de İstanbul’u takip ediyor. İstanbul konut açısında doyuma ulaştı. Son zamanlarda artan taleple orta ve üst kesime hitap eden ofis ve işyeri projeleri önem kazandı. 2010 yılında Ankara’da da prestijli ofis ve işyeri projeleri önemli bir aşamaya gelecek.

Geçtiğimiz yıl gayrimenkul fiyatları büyük bir düşüş yaşadı. Büyük düşüşlere rağmen yatırımcıların beklemede olduğu bir yıl geçirdik. Ekonomik göstergeler, faiz oranlarının seyri ve dövizin yatırım aracı olmaktan çıkması, 2010 yılını gayrimenkul yatırımı açısından cazip kılıyor. Gayrimenkul almanın tam zamanı, çünkü paranın gayrimenkulden başka gidecek yeri kalmadı.”

 

ETİKETLER: gayrimenkul firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/yastik-altina-degil-gayrimenkule-yatirim_78850.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!