Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yatağan'a İkinci Santral Geliyor

27 yıldır termik santralın kapatılması için mücadele eden Yatağan'a ikinci bir termik santral geliyor!

Radikal Gazetesi
Yatağan'a İkinci Santral Geliyor

7 yıldan beri santral kirliliğiyle boğuşan Yatağan'a bir termik santral daha kurulması girişimlerine başlandı. Daha geçen yıl eylem düzenleyerek Yatağan Termik Santralı'nı protesto eden Turgut beldesi, bir santraldan kurtulmaya çalışırken daha da yakınlarına bir santral gelmesi planına karşı öfkeli.

Muğla Valiliği'nin yaptığı açıklamaya göre Ant Enerji Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'nce (ANTES), Yatağan'ın Turgut beldesine inşa edilecek 160 MW gücündeki, iki üniteli termik santral için ön hazırlıklar başladı. ANTES, Turgut beldesinde 23 Ekim'de Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı düzenleyecek ve santralla ilgili halkı bilgilendirecek.

Turgut Beldesi Belediye Başkanı AKP'li Muammer Bahçeli, santralla ilgili net bir bilgisi olmadığını, görüşlerini ancak bu toplantıdan sonra açıklayabileceğini söyledi. Belde sakini 64 yaşındaki Ahmet Çelik'se şaşkın: "Çam ormanları arasında biz kanserin adını bilmezdik, şimdi çocuklarımız torunlarımız hastalıktan kurtulamıyor. İkinci santral burada yaşamı daha çekilmez hale getirecek."

Yatağan Çevre Platformu (YAÇEV) Sözcüsü eczacı Serkan Tekin Yatağanlıya yaşam hakkı tanınmadığı görüşünde: "Yatağan'da yaşayan halkın da bu ülkenin insanı olduğunun hatırlanmasını istiyoruz. Devlet, 27 yıldır kendi kurduğu tesisin arıtma sistemini düzenli çalıştırmayı başaramazken, kömür rezervlerinin bolluğu özel şirketlerin iştahını kabartıyor. Yatağanlı'ya 'Ya santralı sev ya terk et' demek istiyorlar."

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/yatagana-ikinci-santral-geliyor_56941.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!