Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yatağan'da Çimento Fabrikası Katliama Yol Açar

Yatağan'da çimento fabrikası katliama yol açar

Referans Gazetesiuğla'nın Yatağan ilçesine bağlı Deştin Köyü Tekağaç mevkiine kurulması planlanan ADO Çim Çimento Fabrikası'na çevredeki Deştin, Alaşar, Şeref ve Esenköy muhtarları tepki gösterdi. Muhtarlar, “Çimento fabrikası da kurulursa çevre kirliliği katliama dönüşür” dediler.

Deştin Muhtarı Dursun Üstün, Alaşar Muhtarı Cemal Türkmen, Şeref Muhtarı Ümmet Kibar ve Esenköy Muhtarı Adnan Baş Yatağan Belediye Başkanı CHP'li Hasan Haşmet Işık'ı makamında ziyaret etti. Muhtarlar, Başkan Işık'a verdikleri dilekçede, köylerine 2 veya 3 kilometre mesafede kurulacak olan çimento fabrikasına karşı çıktı. Mevcut mermer ocakları ve işletmelerin karayolunda ve dere yataklarında yeterince problem yarattığını öne süren muhtarlar, çimento fabrikasının da kurulması halinde çevre kirliliğinin katliama dönüşeceğini öne sürdü. Muhtarlar, geçim kaynağı tarımı yok edeceği için bölgelerinde çimento fabrikası kurulmasını kesinlikle istemediklerini belirtti.

Turizmi de olumsuz etkiler
Bayır bölgesinde mermer fabrikalarının derelere akıttığı atıkların yol açtığı kirlenmeye dikkat çeken muhtarlar, çimento sektörüyle birlikte karayollarında TIR ve kamyon yoğunluğunun artacağını, bunun da turizm bölgesi Muğla'yı olumsuz etkileyeceğini dile getirdi. Devlet bölgede tarım için barajlar yaparken çimento fabrikasının yakın bir alana kurulmasının yanlışlığını vurgulayan muhtarlar, “Bu tür sanayi tesisleri hiç olmazsa yerleşim alanlarımızdan uzak yerlerde kurulsun” görüşünü dile getirdi.

Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık ise, “Bizim amacımız üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil. Konuyu araştırıp öğreneceğiz. Ado Çim firması ile görüşüp tesis hakkında bilgi alırız. Daha önce planlanan tesis kapalı sistemle çalışacağı taahhüdünü vermişti. Eğer böyle olursa problem yok. Nihayetinde bölgemize iş sahası açılmış olur” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yataganda-cimento-fabrikasi-katliama-yol-acar_45407.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!