Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yatçılardan Eşek Adası Tepkisi

İzmir'in Çeşme ilçesinde halk tarafından Eşek Adası olarak bilinen Kara Ada ve çevresinin 2. Derece Askeri Güvenlik Bölgesi ilan edilmesi, bu nedenle yabancı bayraklı teknelerin bölgeye sokulmaması, yat turizmi yapanların tepkisine neden oldu.

Habertürk
Yatçılardan Eşek Adası Tepkisi

İzmir'in Çeşme ilçesinde halk tarafından Eşek Adası olarak bilinen Kara Ada ve çevresinin 2. Derece Askeri Güvenlik Bölgesi ilan edilmesi, bu nedenle yabancı bayraklı teknelerin bölgeye sokulmaması, yat turizmi yapanların tepkisine neden oldu.

Setur Marina Müdürü Hakan Tellioğlu, 2006 yılında Kara Ada ve çevresinin 2. derece askeri bölge ilan edildiğini, adaya ve bölgeye yabancı bayraklı teknelerin girişine izin verilmediğini söyledi.

Bölgede birçok yabancı bayraklı tekne sahibinin Türk olduğunu, bu teknelerin dahi bölgeye giremediğini belirten Tellioğlu, "Bu alan yabancı bayraklı teknelere ve yabancı uyruklulara kapatıldığı zaman Çeşme'den turizm geliri beklemek mümkün değil" dedi.

Marinadan 50 tekne ayrıldı

Çeşme ve bölgesinin en önemli dinlenme ve demir atma yerinin Eşek Adası çevresi olduğuna dikkati çeken Tellioğlu, "Yatçılar buraya dinlenmek için geliyorlar, ancak sahil güvenlik tekneleri bölgeden uzaklaştırıyor. Sırf bu karardan dolayı 50 civarında tekne, marinamızdan ayrılarak bölgeyi terk etti. Bu karar yatçıların artık Çeşme'yi tercih etmemesine neden olacaktır. Kararın kalkması için İzmir Valiliğine yazı yazdık" diye konuştu.

 Türklerin sahip olduğu yabancı bayraklı tekneler de giremiyor

Yatçıların bir marinayı tercih ederken bölgedeki koyları ve çevreyi dikkate aldığını vurgulayan Çeşme Marina Genel Müdürü Can Polat ise Çeşme'nin, Türkiye'nin kuzeyiyle güneyi arasındaki geçiş noktası olduğunu, uzun süre bağlama olmasa bile seyir yolunda birçok teknenin bu bölgeye muhakkak uğradığını belirtti. Bölgede çok fazla doğal koy bulunmadığı için adaların tercih edildiğini ve Çeşme'nin en önemli turizm merkezlerinden birinin, Eşek Adası olduğunun altını çizen Polat, şöyle konuştu:

"Eşek adası çevredeki yatçıların günübirlik veya gecelemek için tercih ettiği yer. Son 2 yılda yabancı bayraklı teknelerin girişine bölgeye demirlemesine izin verilmiyor. Türk vatandaşlarına ait olup da yabancı bayrak taşıyan teknelere de aynı uygulama yapılıyor. Nitelikli turizm denilen yatçılığı baltalayacak bu uygulamayı kaldırmak lazım. Resmi makamlara başvurduk. Umarız bu uygulama sonlandırılır."

"Adadaki eşeklere yardım eden Alman da giremeyecek"

Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Cenger de, ilçenin Antalya'dan sonra Türkiye'nin çok önemli bir turizm destinasyonu olma yolunda hızla ilerlediğini, ilçenin sahip olduğu turizm değerlerinden en önemlisinin yat turizmi olduğuna işaret etti.

Çeşme'de yapılacak yeni marinayla birlikte bin civarında teknelik bir kapasiteye ulaşıldığını anlatan Cenger, 2006 yılının 10. ayında alınan bu kararın bölge turizmini olumsuz etkilediğini ifade etti. Birçok turizm bölgesinde Eşek Adası bulunduğunu, ancak içerisinde eşeklerin yaşadığı tek adanın burası olduğunu kaydeden Cenger şöyle konuştu:

"Adamızda 50-60 tane eşek var. Bu da bölgeyi cazibe haline getiriyor. Yatçıların ve yatların uğrak bir yeri. Günübirlik tur yapan turistlerin ilgi gösterdiği bir yer burası. Gelen turist artık nereye gidecek. 2. Derece askeri alan ilan edilince bölgeye yabancı teknelerin demir atması girişi yasaklandı. Kararla birlikte yabancı turistlerin adaya basması da yasaklanacak. 2005'den beri o adada yaşayan eşeklerle ilgilenen ve 50 ülkeden yardım toplayarak adaya eşekler için barınak yapan Marget isimli Alman vatandaşı da artık oraya giremeyecek. Kararın hangi gerekçeyle alındığını bilmiyoruz, ama en azından adanın güney kısmının yat turizmine açılması gerek diye düşünüyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/yatcilardan-esek-adasi-tepkisi_68321.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!