Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yatırım Beklentisi 20 Milyar $

YASED'in anketine göre, Türkiye'ye bu yıl uluslararası doğrudan yatırım girişinin 15-20 milyar dolar olması bekleniyor. Uluslararası yatırım alacak sektörler arasında enerji sektörü başı çekerken onu finansal hizmetler, sağlık, ve gıda-tarım izliyor.

yapi.com.tr
Yatırım Beklentisi 20 Milyar $

Uluslararası Yatırımcılar Derneği'nin (YASED) üyeleri arasında gerçekleştirdiği 2013 yılı 1. Dönem Barometre Anket sonuçları açıklandı. Toplantıda konuşan YASED Yönetim Kurulu Başkanvekili Adnan Nas, Türkiye'nin, borçluluk oranının ve kredi risk priminin düşük, reytinginin ise yükselmekte olmasının, bir fırsat döneminde olduğunu gösterdiğini söyledi. Nas, "Türkiye cari açıkla büyümeyi birlikte yürütebilirse, doğrudan yatırımda 20 milyar doları da aşarız" dedi.

İşte o anketin sonuçları:

YASED üyelerinin yüzde 46'sı önümüzdeki dönemde "yeni yatırım yapmayı planladığını" belirtirken, yüzde 20'si ise "karar sürecinde" olduğunu vurguladı. 2013 yılında Türkiye'ye uluslararası doğrudan yatırım girişi tahminleri sorulan katılımcıların yüzde 49'u 15-20 milyar dolar arasında, yüzde 20'si 20-25 milyar dolar arasında ve yüzde 27'si ise 15 milyar dolardan az yanıtını verdi. YASED üyelerine göre önümüzdeki dönemde Türkiye'de uluslararası yatırım alacak sektörler arasında, Enerji, Finansal Hizmetler, Sağlık, Otomotiv ve yan sanayi, Hızlı Tüketim Malları / Gıda ve Tarım ile Bilgi İşlem Teknolojileri başı çekiyor.

Yatırımlarda en yüksek pay hizmetin

Toplantıda verilen bilgilere göre, 2005 yılına kadar yaklaşık 1-2 milyar dolar olan uluslararası doğrudan yabancı yatırım girişleri, önemli bir artış kaydetti. 2007 yılında 22 milyar dolarla en yüksek seviyesine ulaşan yabancı yatırım, global ekonomik kriz nedeniyle bir miktar düşüş kaydetti. Ancak 2011 yılında tekrar yüzde 78'lik bir artışla 16.1 milyar dolar ulaştı. 2007 yılından bugüne kadar, hizmetler sektörü yüzde 58 payla girişlerin en fazla yaşandığı sektör oldu. Bu sektörü sırasıyla finansal hizmetler, perakende ve inşaat izledi. Sanayi sektörünün ana faaliyet alanlarından olan imalat sektörü ise toplam girişlerin yüzde 26'sını oluşturdu. Bu kapsamda olan enerji sektörü de yüzde 15 pay aldı. Türkiye'ye uluslararası doğrudan yabancı yatırım girişlerine bölgesel olarak bakıldığında, Avrupa ülkeleri yüzde 76 pay aldı. Avrupa'yı, Ortadoğu ve Körfez ülkelerinin yer aldığı Asya Bölgesi yüzde 12.2, Amerika yüzde 11.6 pay ile takip etti. Türkiye'ye en fazla uluslararası doğrudan yatırım girişini sağlayan ülkeler ise Hollanda, ABD, Avusturya, Lüksemburg ve İngiltere oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yatirim-beklentisi-20-milyar-_104586.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!