Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yatırımcılara Fırsat

İş Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü İlhami Koç, komşu ülkelerde büyük potansiyel olduğunu belirterek, “İran özelleştirmeye başlayacak. Irak’ta da banka lisansları oldukça ucuz, risk alabilecek yatırımcı varsa Irak’ta banka lisansı alsın. Suriye de en rahat yatırım yapılabilecek ülke” dedi.

Gazete Vatan
Yatırımcılara Fırsat

STRONG>Koç'tan tavsiye: Riski seven yatırımcı İran, Irak ve Suriye fırsatını kaçırmasın

İş Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü İlhami Koç, komşu ülkelerde büyük potansiyel olduğunu belirterek, “İran özelleştirmeye başlayacak. Irak’ta da banka lisansları oldukça ucuz, risk alabilecek yatırımcı varsa Irak’ta banka lisansı alsın. Suriye de en rahat yatırım yapılabilecek ülke” dedi.

İş Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü İlhami Koç, Türkiye’den risk alma iştahı yüksek yatırımcılar için komşu ülkeler olan Irak, İran ve Suriye’nin önemli yatırım fırsatları sunduğunu söyledi. İş Yatırım tarafından düzenlenen yatırımcı konferansında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Koç, “Irak, İran ve Suriye’ye ziyaretlerde bulunduk. İran özelleştirme sürecine başlamak istiyor, bu ülkeye Batılı ülkelerin girmesi zor ancak Türkiye ve Uzakdoğu’dan şirketler için önemli fırsatlar olabilir. İran’ın satmak istediği varlıklar arasında bankalar da bulunuyor. Irak’ta da çok potansiyel var. Bu ülkede de banka lisansları oldukça ucuz, risk alabilecek yatırımcı varsa Irak’ta banka lisansı almasını öneririm” dedi.

Suriye’nin de bu üç ülke arasında kapasitesi en düşük ancak en rahat yatırım yapılabilecek ülke olduğunu söyleyen Koç, “Suriye’de banka sahibi olabilmek için Suriyeli yatırımcının yüzde 51 pay sahibi olması gerekiyordu ancak son dönemde özellikle Türk bankalarını çekebilmek için bu uygulamayı kaldırdıklarını duyduk. Suriye, Türkiye’den büyük çaplı yatırımcıların gelmesini çok istiyor” diye konuştu.

Halka arzlar avantaj

Halka arzların Türkiye piyasasına girmek için geçen yılki fırsatı kaçıran yabancı fonlar için önemli fırsat yarattığını söyleyen Koç, “Halka arzlar daha önce piyasaya gelmemiş yabancı fonları borsaya çekmek için bir fırsat” açıklaması yaptı.

Hintliler şirket evliliği için geliyor

Birleşme ve satın almalarda global krizle yavaşlayan piyasanın tekrar canlanmaya başladığını belirten İlhami Koç, şu anda yürüyen 30’a yakın görüşme olduğunu kaydetti. Koç, şunları kaydetti:

“Bunlardan iki tanesinde alıcı taraf Hintliler. Görüşmelerde ağırlıklı olarak yabancı şirketler Türk şirketlerine stratejik ortak olmak üzere görüşüyorlar. Eskiden gelişmiş ülkeler gelişmekte olan ülkelerden alımlar yaparken artık gelişmekte olan ülkeler birbirlerinden şirket alımları yapmaya başladı.” 

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/yatirimcilara-firsat-_79001.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!