Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yatırımcının Gözü Emlakta

Dövizdeki değer kaybı yatırımcıya yıllar sonra emlakı bir kez daha hatırlattı. Emlak uzmanları piyasanın hareketlenmeye başladığını belirterek, alı

Radikalb>Dövizdeki değer kaybı yatırımcıya yıllar sonra emlakı bir kez daha hatırlattı. Emlak uzmanları piyasanın hareketlenmeye başladığını belirterek, alım yapacakları fiyat artışına karşı uyardı.

Deprem, kriz ve savaş nedeniyle zor günler geçiren emlak sektörü, ekonomik göstergelerin iyiye gitmesi, faiz ve dövizin düşmesi nedeniyle hareketlenmeye başladı. Özellikle son üç yıldır satışların neredeyse durma noktasına geldiği sektörde, işlerin açılmaya başladığını söyleyen emlak yatırım uzmanları, bu nedenle fiyatlarda artış yaşanabileceği uyarısında bulundu.
Piyasada çok büyük olmasa da bir hareketlenme yaşandığını doğrulayan Emlak Yatırım uzmanı Reha Medin'e göre bunun nedeni dövizde yaşanan düşüş. Dövizin düşmesinden dolayı zarar edenlerin emlaka kaydığını söyleyen Medin, "Dolar düşüyor. Ama emlak fiyatı aynı. Geçen yıl 100 bin dolar olan bir konutun fiyatı şuanda da değişmiyor. Dolayısıyla zararını azaltmak isteyen yatırımcılar emlaka kaydı" dedi.


'Binaya da bakın'

Fiyatların şu anda alım için uygun bir seviyede olduğunu ifade eden Medin, emlak almak isteyen yatırımcılara şu tavsiyelerde bulundu: "Öncelikle kurumsal bir aracıyla çalışın. Ayrıca satın alacağınız binayı dolaşın. Sizin alacağınız daire iyi olabilir ama binanın kendisi ne durumda ona da bakmak gerek. Deprem yönetmeliğine uygun inşa edilip edilmediği son derece önemli."

Fiyatlar yükseliyor

Piyasada şu anda alım yönünde bir hareketlenme yaşandığını doğrulayan uluslararası emlak şirketi Century 21'in Türkiye temsilcisi Uzel Emlak Hizmetleri İş Birimi Yöneticisi Hilmi Işıkören de "Türkiye'de her yıl 300 binden fazla konuta ihtiyaç duyuluyor. Savaşın sona ermesi ve ekonomideki iyimser hava nedeniyle ben piyasanın yıllardır süren suskunluğunu bu yıl bozacağına inanıyorum" diye konuştu.
Işıkören, bu dönemde emlak alanların çoğalmasıyla fiyatlarda artış olabileceğini de dile getirdi.
Dövizde ve kredi faizlerinde yaşanan düşüşün de emlakı cazip bir yatırım aracı haline getirdiğini belirten Işıkören, "Şu anda emlak almak için iyi bir dönem. Ben yatırımcılara doğru fiyatlı ve kaliteli konutları almalarını tavsiye ediyorum. Hemen hemen her bölgeden alım yapılabilir. Yeter ki fiyat kalite dengesi iyi tutturulsun" açıklamasını yaptı.
Emlaktaki asıl patlamanın uzun vadeli konut kredisi anlamına gelen Mortgage sisteminin uygulanmasıyla yaşanacağını savunan Işıkören, bu sistem sayesinde dar gelirlilerin de konut sahibi olabileceğini anlattı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yatirimcinin-gozu-emlakta_5061.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!