Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yatırımda Aslan Payı Ulaştırma ve Eğitime

Bu yıl mahalli idare yatırımları hariç 17 milyar 123 milyon 197 bin YTL, mahalli idareler dahil 30 milyar 524 milyon 321 bin YTL yatırım yapılacak. 2008'de kamuda yapılan toplam yatırım bir önceki yıla göre yüzde 5,5 arttı.

Yeni Şafak Gazetesi
Yatırımda Aslan Payı Ulaştırma ve Eğitime

u yıl mahalli idare yatırımları hariç 17 milyar 123 milyon 197 bin YTL, mahalli idareler dahil 30 milyar 524 milyon 321 bin YTL yatırım yapılacak. 2008'de kamuda yapılan toplam yatırım bir önceki yıla göre yüzde 5,5 arttı. 2008 bütçesinde aslan payı 3,9 milyar YTL ile ulaştırma projelerinin.

Mega projeler geliyor

Ulaştırmadan sonra en çok payı 2,8 milyar YTL ile eğitim alıyor. Enerjiye 2,4 milyar YTL, ziraate 1,5 milyar YTL, sağlığa 1,4 milyar YTL ödenek kondu. Geçen yıl mahalli idare yatırımları hariç 17 milyar 76 milyon YTL, mahalli idareler dahil 28 milyar 928 milyon YTL ödenek ayrılmıştı.

2008'de en çok ödeneğin ayrıldığı mega ulaştırma projeleri şunlar:

- Boğaz Köprüsü: 3. Boğaziçi köprüsü ve bağlantılı çevre ve otoyollar, 2008'in büyük projelerden biri. Yeni köprünün 'yap-işlet-devret' sistemi, çevre ve otoyolların ise dış kredili yapılması planlanıyor.

- İzmit Körfez Geçişi ve Yeni Yollar: Karayolları Genel Müdürlüğünce proje çalışmaları başlatılan 6 önemli otoyolu içine alan İzmit körfez geçişi projesinin de uluslararası ihale aşamasına getirilmesi planlanıyor. 1,3 kilometrelik İzmit körfezi asma köprü ile ilgili geçtiğimiz yıllarda hazırlanan projelerin yeniden düzenlenmesi bekleniyor.

- Marmaray: Proje ile ileriki yıllarda bütünleşecek Kars-Tiflis demiryolunu bağlayacak olan demiryolu ve banliyö hatları ile ilgili fizibilite çalışmalarının da 2008'de programa alınması planlanıyor.

- Hızlı Tren: Türkiye'nin ilk hızlı tren hattı projelerinden olan İstanbul-Ankara çift hat demiryolu hattının iki önemli kesiminin de 2008 yılında tamamlanması planlanıyor. Ankara-Konya hızlı tren hattının ise önümüzdeki yıl tam kapasite ile hizmete alınması öngörülüyor. KİT'ler için 751 milyon YTL ayrıldı, 2007 ödeneği 725 milyon YTL İdi.

Eğitime 2,8 milyar YTL

- 2008 bütçesinden 2,8 milyar YTL ile ikinci en büyük pay eğitime ayrıldı. Milli Eğitim Bakanlığı, ÖSYM, YURT-KUR ve YÖK ile 85 üniversitenin bütçesini oluşturan bu beden, toplam bütçenin yaklaşık yüzde 23'ünü oluşturuyor. 2002 yılında toplam bütçenin yüzde 7,5'luk kısmının eğitime ayrıldığı dikkate alındığında önemli oranda artış kaydedildiği gözleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yatirimda-aslan-payi-ulastirma-ve-egitime_58825.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!