Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yatırımlar 'Tüp'e Takılabilir

IMF'nin Tüp Geçit, Bolu Dağı Tüneli gibi büyük projeleri faiz dışı fazla hedefinin dışına almaması yatırım ödenekleri arasındaki dengeyi etkileyece

Akşam
Yatırımlar 'Tüp'e Takılabilir

b>IMF'nin Tüp Geçit, Bolu Dağı Tüneli gibi büyük projeleri faiz dışı fazla hedefinin dışına almaması yatırım ödenekleri arasındaki dengeyi etkileyecek.

IMF, Boğaz Tüp Geçişi, Bolu Dağı Tüneli ve Karadeniz Sahil Yolu gibi bazı büyük dış kredili projelerin faiz dışı fazla hesabı dışında kalmasını kabul etmedi. Toplam 10 katrilyon 145 trilyon lira olarak öngörülen bütçeden yapılacak yatırımlar içinde, geçen yıllardan farklı olarak 500 trilyon lira civarında özel gelir bulunuyor. Özel gelir, özel ödenekler dışarıda tutulduğunda 2005 yatırım bütçesi 9.6 katrilyon lira olarak ortaya çıkmasına karşılık, bütçeden yapılan yüzde 15'lik iki kesintiyle bu yıl 6.4 katrilyon liraya kadar gerileyen yatırımlara göre yüzde 50'lik artış ortaya çıktı. 2005 yılı için öngörülen 10 katrilyon 145 trilyon liralık yatırım ödeneği, bu yılki 7 katrilyon 342 trilyon liralık başlangıç ödeneğine göre yaklaşık yüzde 38'lik bir artışa karşılık geldi

TÜM YATIRIMLARA AYNI ORAN YOK

Bütçe yatırım ödeneklerindeki bu artışa karşılık, özellikle dış kredili ve büyük projelerin yatırım tavanı içine alınması nedeniyle ödeneklerdeki artış, tüm yatırımlara aynı oranda yansımayacak.

Yatırımlar dağıtılırken, yıl içinde yapılan yüzde 13'lük kesinti dikkate alınmadan başlangıç ödeneği üzerinde projelere ödenek aktarımının yapıldığı belirtilirken, böylelikle tüm yatırımlarda yüzde 25'in üzerinde bir ödenek artışına ulaşıldığı kaydediliyor.

Buna karşılık, duble yollar, Boğaz Tüp Geçişi, Bolu Dağı Tüneli, bazı demiryolu projeleri, üniversite hastaneleri ve organize sanayi bölgesi projelerinin ortalamanın üzerindeki oranlarda ödenek alacağı vurgulanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yatirimlar-tupe-takilabilir_19854.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!