Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yavuz Işık, Yeniden THBB Başkanlığına Seçildi

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), 30. Olağan Genel Kurulu’nda yeni Yönetim ve Denetim Kurulu Üyelerini seçti. Genel Kurul toplantısı sonrası yeni seçilen Yönetim Kurulu, yapmış olduğu görev dağılımında Yavuz Işık’ı yeniden Yönetim Kurulu Başkanlığı'na, Halit İnci’yi Başkan Vekilliği'ne, Cemalettin Danış’ı da Muhasip Üyeliğe seçti.

yapi.com.tr
Yavuz Işık, Yeniden THBB Başkanlığına Seçildi

Genel Kurulda konuşan Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, inşaat sektörünün en önemli kollarından birisi olan hazır beton sektörünün Türkiye ekonomisine katkısının çok büyük olduğunu ifade etti. Bu katkının daha iyi anlaşılabilmesi için 2014 senesinden bu yana sektör ile ilgili ekonomik verilere bakmanın yeterli olacağını söyleyen Yavuz Işık, “Beton sektörü, 2014 yılında yaklaşık 107 milyon metreküp üretimle 10 milyar Türk lirası ciro yaptı. Sektörün toplam cirosu 2015 yılında 12 milyar, 2016 yılında ise 16 milyar TL. Sektörün istihdam kapasitesi son 8 yılda yıllık yaklaşık olarak yüzde 10 artış gösterdi, bu oran 2014-2016 yılları arasında 30 bin kişiden 38 bin kişiye çıkarak yüzde 26’ya yükseldi” dedi.

“Sektör henüz istenilen seviyede değil”

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’nin, inşaat alanında çok büyük atılımlara sahne olduğunu ifade eden Yavuz Işık, konuşmasını şöyle sürdürdü: “2016 yılının son çeyreğinden başlayarak bugüne kadar bir yandan konut kredi faizlerinin aşağı çekilmesi, kentsel dönüşüme yönelik yeni düzenlemeler, konut tesliminde KDV düzenlemesi, yabancıların konut alımlarını teşvik eden düzenlemeler gibi pek çok uygulama ile inşaat sektörü dinamik tutulmaya çalışıldı. 2017 yılının ocak ayından itibaren Türkiye ekonomisinin ılımlı bir toparlanma sürecine girdiğini görüyoruz. Zira son açıklanan sanayi ciro endeksi ocak ayında, bir önceki aya göre yüzde 7’lik bir artış göstermişti ki bu artış, ekonomideki hareketliliğin en net göstergesidir. Daha yakın bir tarih olan mart ayında reel kesim güven endeksinde ulaşılan 108 değeri, geçen senenin güven endeks değerinin üzerindedir. Her ay yaptığımız Hazır Beton Endeksi’nin şubat ayı sonuçları da hazır beton sektöründe, henüz istenilen seviyede olmasa da bir hareketliliğe işaret ediyor. Bunun yanı sıra altyapı ve konut yatırımlarının finansmanında kullanılacak olan yeni finansman yöntemleri ve proje bazlı süper yatırım teşvik sisteminin devreye girmesi ile birlikte inşaat sektörü yeni bir ivme kazanacak. Faiz politikası ile birlikte düşünüldüğünde, hükümetin elindeki araçlar ile inşaat sektörünü desteklemeye yönelik attığı adımları görmekteyiz ve takdir etmekteyiz. Ancak, geçirmekte olduğumuz şu zorlu dönemde, hükümetimizin bütçe disiplininden aşırı taviz vermeksizin ekonomiyi canlandırması, bizlerin, hazır beton üreticilerinin yanında olduğunu hissettirmesi gerekiyor. THBB olarak her zaman, büyüyen ve gelişen bir sektörün temsilcisi olmanın bilinciyle hareket etmekteyiz. Türkiye Hazır Beton Birliğinin en önemli görevi ve amacı, sektörümüzü her platformda en iyi şekilde temsil etmek ve sektörümüzün çıkarlarını savunmak.”

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/yavuz-isik-yeniden-thbb-baskanligina-secildi_157632.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!