Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yayla Evlerine İmar Affı

Mera Kanunu'ndaki değişiklikten yararlanarak yayla evinin tapusunu almak isteyenlerin ilgili mal müdürlüklerine veya defterdarlıklara başvurmaları gerekiyor.

Milliyet Gazetesi
Yayla Evlerine İmar Affı

era Kanunu'ndaki değişikliğin Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle, yaylada mülk edinen binlerce kişinin Hazine ile hukuk savaşı sona erdi. Adana Defterdarı Tamer Utkucu, 4342 sayılı Mera Kanunu'nunda yapılan değişiklikten yararlanarak yayladaki mülklerinin tapularını almak isteyen kişilerin ilgili mal müdürlüklerine veya defterdarlığa başvurmaları gerektiğini bildirdi.

Kanun kapsamında, yaylalarda, belediye ve mücavir alan sınırları içerisinde kalan ve 1 Ocak 2003 tarihinden önce kesinleşen imar planları içerisinde yerleşim yeri olarak işgal edilerek mera, kışlak ve yayla olarak kullanımı teknik açıdan mümkün olmayan yerlerin, Hazine adına tescillerinin yapılacağını belirten Utkucu, şunları söyledi:

"Bu yerlerin tahsisi her ne kadar Hazine adına yapılacaksa da, daha önce tapu iptal davalarının muhatabı olan vatandaşlarımız, emlak ve rayiç bedellerinin toplamının yarısı üzerinden hesaplanacak bedeli Hazine'ye ödemeleri halinde bu davalar kendiliğinden düşecek. Bu hüküm, henüz dava açılmamış taşınmazlar hakkında da uygulanacak."

Süren davalar düşecek
Utkucu, daha önce açılan davalarda Hazine adına tesciline veya mera olarak sınırlandırılmasına, özel siciline yazılmasına karar verilen ve kesinleşen kararlara konu olan bu nitelikteki taşınmazların tapularının da talep etmeleri halinde önceki kayıt maliklerine veya kanuni mirasçılarına devredileceğini de söyledi.

Kanun değişikliği öncesinde, sorunun sadece Akçatekir beldesinde 12 bin vatandaşı ilgilendirdiğini anımsatan Tamer Utkucu, "Bugüne kadar Akçatekir beldesinde Hazine tarafından 6 bin 9 tapu iptal davası açıldı. Bunlardan 978'i Hazine lehine kesinleşti.

Tapu iptal davaları için Hazine 4 milyon 258 bin 688 YTL de harcama yaptı. Kanun değişikliğiyle bu davalar kendiliğinden düşeceğinden bugüne kadar sonuçlanan davalarda davayı kaybeden taraflar mahkeme masraflarını üstlenecekler" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yayla-evlerine-imar-affi_54862.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!