Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yaylalar da Betonlaşıyor

Yazın adana'nın bunaltıcı sıcağından kaçmak isteyenler, serin ve temiz havası ve zengin bitki örtüsüyle kaplı yaylalara akın ediyor. Çukurova'yı çevreleyen Toroslar ve Amanoslar yazın hızla kalabalıklaşıyor. Ancak kaçak ve plansız yapılan yayla evleri, Torosların yemyeşil örtüsünü beton yığınına çeviriyor. Adana'nın Yumurtalık, Karataş ve Ceyhan

ntvmsnbc
Yaylalar da Betonlaşıyor

Yazın adana'nın bunaltıcı sıcağından kaçmak isteyenler, serin ve temiz havası ve zengin bitki örtüsüyle kaplı yaylalara akın ediyor.

Çukurova'yı çevreleyen Toroslar ve Amanoslar yazın hızla kalabalıklaşıyor. Ancak kaçak ve plansız yapılan yayla evleri, Torosların yemyeşil örtüsünü beton yığınına çeviriyor. Adana'nın Yumurtalık, Karataş ve Ceyhan dışındaki tüm ilçelerinde yayla var. Kayıtlı yayla sayısı 27.

Sorunlar ise saymakla bitmiyor. Mülkiyet, çarpık yapılaşma, altyapı yetersizliği ve  hızla artan nüfusun doğal dengeyi bozması ana etkenlerden birkaçı...

Toroslar ve Amanoslar'daki yaylalarda 37 bini aşkın konut bulunuyor. Bu konutların 8 bin 700'ü ormanlık alana, 1300'ü 2-b alanına, 27.300'ü ise özel şahıs alanına dahil.

Konutlar orman arazisine kaçak yapıldığı için 8 bin 700 konut sahibinin yarısına yakını davalık olmuş. bini aşkın konutun yargı süreci hala sürüyor. usulsüz yapıldığı için bugüne kadar yıkılan konut sayısı ise 251.27 yaylanın 26'sında orman kadastro çalışmaları yapıldı. 19'unda da tapu kadastro çalışmaları tamamlandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yaylalar-da-betonlasiyor_71012.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!