Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

YDK Raporunda AOÇ Yönetimine Eleştiri

Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu (YDK) Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyetiyle faaliyet gösteren Atatürk Orman Çiftliği’nin (AOÇ) en önemli gelir kaynağı olan kiralarının, “AOÇ yönetiminin kesin ve tutarlı tavır almaması, kesinleşen yargı kararlarına karşın bu kararların uygulanması yerine anlaşmaya gidilmesi” nedeniyle toplanamadığını

Cumhuriyet ANKARA
YDK Raporunda AOÇ Yönetimine Eleştiri

Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu (YDK) Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyetiyle faaliyet gösteren Atatürk Orman Çiftliği’nin (AOÇ) en önemli gelir kaynağı olan kiralarının, “AOÇ yönetiminin kesin ve tutarlı tavır almaması, kesinleşen yargı kararlarına karşın bu kararların uygulanması yerine anlaşmaya gidilmesi” nedeniyle toplanamadığını bildirdi.

YDK’nin “AOÇ 2007 Yılı Raporu”nda, AOÇ’de hayvancılık faaliyetlerine 2008’de son verildiği, süt satışlarının yatırım yapılmadığı için düştüğü, şarap satışlarının da 2002 yılından itibaren giderek gerilediği dile getirildi. AOÇ’de “Kuruma muhasebeci atanmadığı için çok sayıda hatalı mahsup fişlerinin hatalı başka işlemlerle düzeltilmeye çalışıldığını, kayıtlarda gözüken malzeme stoklarının depolarda bulunmadığını” da tespit eden YDK, 20 bin 437 metrekarelik iki arazinin ihalesiz olarak bir akaryakıt şirketine verilmesinin ise mevzuata aykırı olduğunu belirterek, Başbakanlık Teftiş Kurulu’nca soruşturulmasını istedi.

YDK Raporu’nda, Kurum’un “gerek Ulu Önder Atatürk’ün bağış mektubu, gerekse kuruluş kanunu ile kendisine tevdi edilen faaliyetleri yürütürken ihtiyacı olan finansmanı, mal ve hizmet satışları yanında mülkiyetinde olan gayrimenkullerin kira gelirlerinden karşıladığı” belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Ancak bu durum kiracılarla yaşanan önemli sorunları da beraberinde getirmektedir. AOÇ Müdürlüğü’nün önünü alamadığı sorunların başında kiracıların kiraladığı açık ve kapalı alanları sürekli genişletme eğilimleri ve Müdürlük aleyhine haksız kazanç sağlama girişimleridir. Geçmiş yıllarda kiracıların bu tarz girişimlerinin yakından izlenerek zamanında tedbir alınmaması sonucu yaygınlaştığı ve müeyyidesiz bırakıldığı görülmektedir. Bu konularla ilgili olarak geçmiş dönemlerde kuruluşu devamlı uğraştıran kiracı ve işletmecilere AOÇ yönetiminin kesin ve tutarlı tavır almaması, kesinleşen yargı kararlarına karşın davaların kuruluş lehine sounçlandığı bir aşamadan sonra bu kararların uygulanması yerine karşılıklı anlaşma zemini aranması, benzer durumlar karşısında farklı uygulamalar yapılması sorunların giderek büyümesinin önemli nedenlerini teşkil etmektedir.”

Kazandı, yine de anlaştı

YDK Raporu’nda, AOÇ lehine kesinleşmiş yargı kararı bulunmasına karşın yapılan bir anlaşma şöyle yer aldı:

“Özdokuzel Besicilik Ltd. Şti aleyhine, sözleşme ile belirlenen akde aykırılıktan dolayı 2006 yılında tahliye davası açılmış, AOÇ Tekel Bira Fabrikası yanı 11 bin 322 metrekare üzerindeki 2 numaralı konteynırdan tahliyesine ve boş olarak AOÇ’ye teslim etmesine Ankara 6. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde 5 Aralık 2006’da karar verilmiştir. Şirket tarafından temyiz edilen karar 4 Haziran 2007 tarihinde Yargıtay’ca onanarak kesinleşmiştir. Bu aşamalardan sonra mahkeme kararı doğrultusunda ilgili şirketin tahliye edilmesi ve bu yerin ihalesinin yapılması gerekirken bu süreç işletilmemiş, şirketle 26 Temmuz 2007’de Sulh Protokolü imzalanmıştır. Çok sayıda davası devam eden kuruluşun, bu uygulamayı emsal göstererek aynı uygulamanın kendilerine de yapılmasını talep edebileceğinden, yapılan uygulama oldukça sakıncalıdır.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/ydk-raporunda-aoc-yonetimine-elestiri_69060.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!