Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yedi Renkli Göle Siemens ve WWF-Türkiye ile Yedi Renkli Hayat

Çevrenin korunması konusunda 162 yıldır teknolojiler üreten Siemens Ev Aletleri ve tüm dünyada yaptığı çalışmalarla doğanın korunması konusunda öncü sivil toplum kuruluşu olan WWF-Türkiye, Türkiye'nin en önemli sulak alanlarından Eğirdir Gölü'nün korunması için yeni bir projeye başlıyor. "Yedi Renkli Göle Yedi Renkli Hayat" isimli projeyle, su

yapi.com.tr
1 Yedi Renkli Göle Siemens ve WWF-Türkiye ile Yedi Renkli Hayat

Çevrenin korunması konusunda 162 yıldır teknolojiler üreten Siemens Ev Aletleri ve tüm dünyada yaptığı çalışmalarla doğanın korunması konusunda öncü sivil toplum kuruluşu olan WWF-Türkiye, Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından Eğirdir Gölü’nün korunması için yeni bir projeye başlıyor. "Yedi Renkli Göle Yedi Renkli Hayat" isimli projeyle, su kaynakları hızla azalan Türkiye’nin en büyük ikinci içme suyu rezervi hayata dönecek.

Siemens ve WWF-Türkiye, "Yedi Renkli Göle Yedi Renkli Hayat" projesiyle Eğirdir Gölü’nde kirliliğin azaltılması, sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması, eko-turizmin geliştirilmesi, doğa dostu tarımın yaygınlaştırılması, sorunların çözümünde yerel ortaklık oluşturulması, suyu kullananlar ve yönetenler için eğitimler verilmesi ve akılcı doğal kaynak kullanımının sağlanması amaçlanıyor. Çevre alarmı niteliğindeki olumsuz gelişmelere "dur" demeyi ve Eğirdir Gölü’nün gelecekte de var olabilmesi için farkındalık yaratmayı amaçlayan proje ile gölün korunması için önemli bir adım atılmış olacak.

Alan ve hacim olarak Türkiye’nin ikinci büyük tatlı su gölü olan Eğirdir Gölü, biyolojik çeşitliliği ile de en önemli sulak alanların başında geliyor. Siemens ve WWF-Türkiye’nin Eğirdir Gölü’nün korunması için başlattığı işbirliği, bilinenin aksine su zengini olmayan, su kaynaklarını kaybeden ve iklim değişikliğinin etkilerini yoğun şekilde yaşayacak Türkiye’de sulak alanların korunması için atılmış önemli bir adım.

"Geleceğimiz için el ele verelim"

Ar-Ge çalışmalarıyla teknolojiyi çevrenin korunması için hizmete sunduklarını belirten Siemens Ev Aletleri Genel Müdürü Ronald Grünberg, "Türkiye’nin ve dünyanın geleceği için aktif olma zamanı. Gelecekte çok daha büyük sorunlarla karşılaşmamak için, her bireyin ve her kurumun çevre için çalışması ve çevrenin korunması yönünde tavır alması gerekiyor. Siemens Ev Aletleri olarak WWF-Türkiye ile başlattığımız projeyle, Eğirdir Gölü’nün korunması ve gelecekte de yaşaması için çalışacağız. Böyle bir projede yer aldığımız için son derece büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Aynı zamanda çevreye ve dünyaya saygı gösteren herkesi de 'Yedi Renkli Göle Yedi Renkli Hayat' projesine destek vermeye çağırıyoruz" dedi.

WWF-Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Akın Öngör de Türkiye’nin ikinci en büyük tatlı su kaynağı olan Eğirdir Gölü çevresindeki yerleşimler, tarım alanları ve sanayi için ikame edilemez bir su kaynağı olduğunu belirterek şunları söyledi: "Eğirdir Gölü kirlilik ve kuruma tehdidiyle karşı karşıya. Bölgedeki kirlilik unsurlarının tespiti ve bertarafı, sürdürülebilir tarım ve balıkçılık faaliyetleri ve yöre halkına alternatif geçim kaynağı sunacak faaliyetler Eğirdir Gölü’nün gelecekte sağlıklı bir şekilde var olmasının başlıca unsuru. Bu noktadan hareketle, Eğirdir Gölü’nün korunması için WWF-Türkiye olarak Siemens Ev Aletleri ile yola çıktık. 'Yedi Renkli Göle Yedi Renkli Hayat' projesiyle, başta yöre halkı ve ilgili devlet kurumlarımız olmak üzere, tüm taraflarla işbirliği içerisinde gölün akılcı kullanımını ve yaşanan olumsuz gelişmeleri durdurmayı hedefliyoruz."

Projenin tanıtım toplantısına katılan Isparta Valisi Şemsettin Uzun ise Eğirdir Gölü’nün önemli bir içme suyu havzası olduğuna dikkat çekerek, "Eğirdir Gölü’nün etrafında şu anda 178 tane kaçak yapı var. Göreve başladığımda 'önce esas duruşa devlet geçmeli' diyerek gölün etrafındaki Karayolları ile Çevre ve Orman Müdürlüğü tesislerini kapattık. Şimdi halka ait kaçak yapıları yıkmak üzere çok ciddi bir mücadele veriyoruz. Balık kooperatiflerinin haklarını feshettik. Şu anda gölde kimse balık avlayamıyor. Ayrıca kendi imkanlarımızla bir Eğirdir Gölü Yönetim Planı hazırladık ve Ankara’da onaylattık. Şu anda elimizde kanun gibi bir plan var" dedi.

Yitirilen değer Eğirdir Gölü

Bazı gün ve saatlerde değişik renklere büründüğü için halk arasında "yedi renkli göl" olarak da bilinen Eğirdir Gölü, 487 kilometrekarelik alanı ve 4005 hektometreküp hacmi ile Türkiye’nin ikinci büyük tatlı su gölü. Sarp kayalıklar, tepeler ve dağlarla çevrili olan göl, aynı zamanda Türkiye’nin ikinci büyük içme suyu rezervi. Biyolojik çeşitliliği ile Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından biri olan göl, Doğal Sit Alanı, Önemli Kuş Alanı ve İçme-Kullanma Suyu Koruma Sahası. Ancak bunca önemli değerine rağmen Eğirdir Gölü, kirlilik ve su seviyesindeki düşüş nedeniyle sahip olduğu doğal zenginliği her geçen gün kaybediyor.

Tarımsal, endüstriyel ve evsel atıklar gölün su kalitesinde düşüşe ve ciddi boyutlarda kirliliğe neden oluyor. Özellikle tarımsal üretimde kullanılan aşırı gübre nedeniyle gölde fosfor ve amonyak düzeylerinde artış görülüyor, bazı kısımlarda su kalitesi ikinci sınıf su kalitesine düşüyor. Bu durum, bölgenin başlıca geçim kaynakları olan tarım, balıkçılık ve turizmi tehdit ediyor. Göl çevresindeki bazı fabrikaların atıklarını göle bırakması nedeniyle ortaya çıkan kirlilik, Kovada Gölü’ne akan suda toplu balık ölümlerine sebep oluyor. Aşırı avlanma, göldeki balık çeşitliliğinde azalmaya ve ekonomik değeri olan su ürünlerinin hızlı tükenişine de neden oluyor. Bilinçsiz kullanım ve tarımsal sulama nedeniyle gölün su seviyesi son 30 yıl içerisinde 2,5 metre düşüş gösterdi. Bu düşüş, Türkiye’nin elma üretiminin yüzde 20’sini sağlayan Eğirdir Havzası’nı olumsuz etkiliyor.

Proje kapsamında neler yapılacak?

WWF-Türkiye ve Siemens işbirliğiyle yaklaşık iki yılda tamamlanacak olan ve tüm Siemens çalışanlarının desteği ve yöre halkının katılımıyla sürdürülecek proje çerçevesinde aşağıdaki çalışmalar yapılacak:

• Yapay sulak alan arıtımı ile bir köyde arıtım yapılacak, bu pilot çalışma diğer köyler için örnek teşkil edecek.
• Bir köye katı atık deposu yerleştirilecek ve katı atıklardan temizlenecek.
• Yaklaşık 250 çiftçiye doğa dostu gübre ve tarım eğitimleri verilecek.
• 30 çiftçi Çıralı'ya götürülerek doğa dostu tarım konusunda eğitilmesi sağlanacak.
• Akılcı Doğal Kaynak Kullanımı konusunda 400 kişiye eğitim verilecek.
• 300 balıkçıya sürdürülebilir balıkçılık konusunda eğitim verilecek.
• Yerel halk için alternatif gelir kaynakları (eko-turizm) sunulacak.
• Yürüyüş parkuru ve kuş gözlem kulesi alanla ilgili tüm ilgi gruplarına ulaşılacak.
• Eko-turizm haritası ile alanla ilgili tüm ilgi gruplarına ve bölgeye gelen turistlere ulaşılacak.
• En az 40 kişiye yerel turist rehberi eğitimi verilecek.
• Yerel pansiyonculuk konusunda Eğirdir'de pansiyonculukla uğraşan kişilerle işbirliği yapılacak.
• Yerel pansiyonculuk ve turist rehberi eğitimi ile tüm Eğirdir ve Isparta’ya katkı sağlanacak.
• Özellikle eko-turizm faaliyetlerinde çarpan etkisiyle proje çok daha geniş bir kitleye ulaşacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yedi-renkli-gole-siemens-ve-wwf-turkiye-ile-yedi-renkli-hayat_64694.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • En büyük tatlı su Beyşehir Gölünü katlettik bari Eğirdir Gölünü kurtarsınlar. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!