Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yedigöller'in 'Nüfusu' Arttı

Yedigöller Milli Parkı’nda köylülerle birlikte yürütülen koruma çalışmaları, hem yaban hayvan sayısını artırdı hem de bitki çeşitliğinin yok olmasını önledi.

Radikal Gazetesi
Yedigöller'in 'Nüfusu' Arttı

Yedigöller Milli Parkı’nda köylülerle birlikte yürütülen koruma çalışmaları, hem  yaban hayvan sayısını artırdı hem de bitki çeşitliğinin yok olmasını önledi.

Bolu Çevre ve Orman İl Müdürü Sezgin Akay, yaklaşık 50 bin hektar üzerine kurulu Yedigöller koruma sahasının, Türkiye’nin en önemli yaban hayatı koruma sahalarından biri olduğunu söyledi. Bolu’daki Yedigöller Yaban Hayatı Koruma sahasını son beş yıldır köy tüzelkişilikleriyle ortak koruduklarını aktaran Akay, “Her köyden iki tane olmak üzere altı bekçimiz var, aynı zamanda bizim av koruma ekibimiz milli parklarda konuşlu” dedi. Yedigöller bölgesinde yaban hayatıyla ilgili ilk envanter çalışmasını 2002’de yaptıklarını söyleyen Akay, şu bilgileri verdi:

“2002’de yaklaşık 150 olan geyik sayısı 600’ü geçti. Bölgedeki yaşayan geyik sayısındaki artış ortada. 2003’den bugüne kadar o bölgede ciddi anlamda kaçak avcılık mevcuttu. Koruma ekiplerimiz büyük oranda kaçak avcılığı bitirdi.  Yedigöller Koruma Sahası 50 bin hektar ama hayvan barınma kapasitesi onda bir oranında. O bölgede 600 değil, 6 bin geyik olmalı.” 

Geçen yılın sonunda yapılan envanter çalışmasına göre, Yedigöller’de 2002 yılında 60 olan ayı sayısının 90’a, 800 olan karaca sayısının 1048’e, 1650 olan domuz sayısının ise 1823’e çıktığını belirten Akay, şunları söyledi:

“Bölgede av turizmi de yapılıyor. Yaşlı  geyik ve karacaların avlanmasına izin veriyoruz. Yaklaşık 600 geyik arasından üçünün avlanmasına izin veriyoruz. Amacımız, para kazanmak değil, bölge turizmine bir hareket kazandırmak. Firmalar bir geyiği avlamak için 8 bin lira para yatırıyor. Bölgeye avlanmak amacıyla, Almanya, ABD ve İsviçre’den avcılar geliyor.” (aa)

http://www.yapi.com.tr/haberler/yedigollerin-nufusu-artti_76846.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!