Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yeldeğirmeni Ayağa Kalkıyor

İstanbul'un ilk apartman semti olan Kadıköy'deki Yeldeğirmeni Mahallesi'nin günümüze kadar gelen tarihi dokusu, kendine özgü mahalle kimliğinin korunması ve yaşatılması amacıyla Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) ve Kadıköy Belediyesi tarafından "Canlandırma Projesi'' yürütülüyor.

Sabah Gazetesi
Yeldeğirmeni Ayağa Kalkıyor

İstanbul'un ilk apartman semti olan Kadıköy'deki Yeldeğirmeni Mahallesi'nin günümüze kadar gelen tarihi dokusu, kendine özgü mahalle kimliğinin korunması ve yaşatılması amacıyla Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) ve Kadıköy Belediyesi tarafından "Canlandırma Projesi'' yürütülüyor. 200 kadar tescilli eserin bulunduğu Yeldeğirmeni'nin altyapısının yenilenmesi, tarihi eserlerin korunması ve işlevlendirilmesi, kamusal alanlar yaratılması, cephe düzenlemelerinin yapılması gibi fiziki projelerin yanı sıra, mahalle örgütlenmesi ve esnaf birliğinin kurulması, atölye çalışmaları gibi sosyal projeler de hayata geçiriliyor.

Hem fiziki hem sosyal canlanma

"Mahalle kimliğinin korunması'', "entegre canlandırma stratejileri geliştirilmesi'', "mahalli örgütlenmenin desteklenmesi'' ve "mahallenin kent ile bütünleştirilmesi'' ana başlıklarında toplanan hedef ve eylemler kapsamında, ilk çalışmalar Karakolhane Caddesi'nde başlatıldı. Bunun yanı sıra mahallenin karakteristik binalarından büyük kısmının bulunduğu "İskele Sokak'' üzerinde ''bir kültür aksı'' oluşturulması, ilk etapta hayata geçirilecek projelerin başında geliyor. Projede mal sahiplerine teknik ve finansal destek verilerek, halkın inisiyatifine bağlı aşağıdan yukarı bir restorasyon programı uygulanıyor. Bu süreç içinde, mahalledeki gönüllüler, sivil inisiyatifler, sivil toplum örgütleri ve mahalle esnafı ile birlikte hayata geçirilecek ikinci el pazarları, halk katılımına açık sanatsal faaliyetler, yazlık sinema gibi etkinlikler ile kaybolmakta olan mahalle hayatının ve ilişkilerinin onarılması, projenin sosyal yönleri arasında yer alıyor.

Gönüllü merkezi oluşturuldu

Yeldeğirmeni'nde yaşayan, mahalleye gönül vermiş herkesin deneyim, görüş ve fikirleri, "Canlandırma Projesi''nin temelini oluşturuyor. Bu nedenle, gönüllü katılımcıların buluşması için "Mahalle Evi ve Gönüllü Merkezi'' açıldı. Burada düzenlenen toplantılarla yürütülen proje hakkında katılımcılara bilgi veriliyor, etkinlikler organize ediliyor.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/yeldegirmeni-ayaga-kalkiyor_86548.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!