Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

YEM Bilgi-Belge Merkezi'nin Yeni Adresi Karaköy

Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) çatısı altında 25 yıl boyunca hizmet veren Bilgi-Belge Merkezi yerini 'Material Connexion' malzeme kütüphanesine bırakırken, kullanıcıların bu önemli arşivden faydalanabilemelerini sürdürmek adına tüm yayınlar YEM tarafından, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Şener Özler Arşiv ve Dökümantasyon Merkezi'ne

yapi.com.tr
YEM Bilgi-Belge Merkezi'nin Yeni Adresi Karaköy

Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) çatısı altında 25 yıl boyunca hizmet veren Bilgi-Belge Merkezi yerini 'Material Connexion' malzeme kütüphanesine bırakırken, kullanıcıların bu önemli arşivden faydalanabilemelerini sürdürmek adına tüm yayınlar YEM tarafından, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Şener Özler Arşiv ve Dökümantasyon Merkezi'ne bağışlandı.

Mimarlar Odası şube yetkileri ile Yapı-Endüstri Merkezi yönetiminin katılımıyla gerçekleşen devir teslim töreninde, güçlerin birleşmesinde her zaman fayda olduğunu vurgulayan YEM Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol, yararlı bir işe imza atmış olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.


Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Deniz İncedayı , törende yaptığı konuşmasında, YEM arşivinin Oda'ya bağışlanmasının kendileri için önemli bir katkı olduğunu dile getirerek, bu birikimin hem İstanbul hem de Türkiye bağlamında, gelecek kuşaklar için değerli bir katkı olduğunu belirtti. 

"Yapı-Endüstri Merkezi'nin bağışı, Karaköy binamız ile amaçladığımız 'hedef yükseltme' konusunda bize yeni bir destek oldu" diyen İncedayı, 'Material Connexion' projesinden ötürü Yapı-Endüstri Merkezi'ni tebrik etti.

Yayın bağış protokolünü imzalamak üzere kürsüye davet edilen Doğan Hasol da, "Kütüphanemizin Mimarlar Odası'na devredilmesi, benim için kitaplarımızın bir odadan başka bir odaya taşınması gibi bir histi, ama şimdi ne kadar doğru bir karar verdiğimizi bir kez daha görüyorum" dedi ve güçlerin birleşmesinde her zaman fayda olduğunu vurguladı.

Karaköy binasının yapılması için Oda yönetimini yüreklendirenler arasında yer aldığını hatırlatan Hasol, "Göğsümüzü kabartan, İstanbul'a yaraşır bir binamız oldu. Mimarlar Odası kütüphanesi için de aynı duygular içindeyim" dedi.

Özellikle, yabancı kitap alımının üniversiteler için imkansız hale geldiği 1970-1980'li yıllarda Yapı-Endüsti Merkezi olarak bu konuda seferber olduklarını dile getiren Doğan Hasol, böyle bir kütüphane kurmanın ciddi bir birikim meselesi olduğunu söyledi ve bu birikimin aktarılmasından dolayı duyduğu mutluluğu bir kez daha ifade ederek, kütüphaneden herkesin faydalanması temennisinde bulundu.

Bağış töreninde son olarak söz alan Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Sami Yılmaztürk ise, meslektaş bağışları sayesinde şu anda kütüphanelerinde 10 bine yakın kitap ve süreli yayına sahip olduklarını bildirdi. YEM tarafından bağışlanan 3 bin kitap ve on yıllık süreli yayın birikiminin 6 ay içerisinde tamamen raflardaki yerini alacağını belirten Yılmaztürk, yeni kitapların araştırmacılara daha büyük olanaklar sağlayacağını dile getirdi.


Protokolün imzalanmasının ardından, YEM Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol ile YEM Genel Müdürü Barış Onay'a, Mimarlar Odası şube yönetimi tarafından şükran plaketi sunuldu.Çeyrek asırlık Belge Merkezi yerini çağdaş malzeme kütüphanesine bırakıyor

1986 yılında Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) bünyesinde başvuru kitaplığı olarak kurulan, daha sonra Bilgi-Belge Merkezi adıyla anılmaya başlanan, yapı alanında Türkiye’nin tek ihtisas ve ücretsiz kütüphanesi, günümüze kadar yaklaşık 10.000 kişi tarafından ziyaret edildi.

Kütüphanede mimarlık, mühendislik, inşaat, yapım sistemleri, yapı malzemeleri, peyzaj, şehircilik, iç mimarlık, dekorasyon ve endüstriyel tasarım konuları ile ilgili kitaplar, süreli yayınlar, kataloglar, dijital dokümanlar, bültenler, araştırma raporları, oda ve dernek yayınları ile gazete arşivleri bulunmaktaydı.

Kurum personeli, öğrenciler ve dışarıdan gelen diğer kullanıcıların yararlandığı merkez, danışma ve okuyucu hizmetinin yanı sıra firma arşivi ve benzeri hizmetler de verilmekteydi.

Hızla gelişen teknolojiyi yakalamak, bilgi çağına ayak uydurmak ve tasarım sektörünün her alanına hizmet vermek amacıyla gerçekleştirilen değişim projesi ile birlikte Bilgi-Belge Merkezi yerini, içerisinde yenilikçi ve sürdürülebilir malzemelerin bulunduğu bir 'malzeme ktüphanesi'ne bırakıyor.

Dünyada 5 farklı ülkede bulunan ve 6.'sı İstanbul’da, Yapı-Endüstri Merkezi'nde faaliyete geçecek olan 'Material Connexion' malzeme kütüphanesi, farklı sektörlerin tasarım ürünleriyle ilgili bilgi almak isteyenler için referans ve kaynak sağlayacak.

Bilgi-Belge Merkezi'nin varlığını devam ettirebilmesi ve kullanıcıların bu birikimden faydalanmasını sürdürebilmek adına, bünyesinde bulundurduğu 3 bin kitap ve 100 süreli yayının son 10 yıl içerisinde yayımlanan tüm sayılarını Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Şener Özler Arşiv ve Dökümantasyon Merkezi'ne bağışlayan YEM, bilgiye verdiği önemi bir kez daha gösterdi. YEM arşivinden faydalanmak isteyenler bundan böyle Mimarlar Odası’na başvurabilecekler.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/yem-bilgi-belge-merkezinin-yeni-adresi-karakoy_87659.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!