Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

YEM Yayın’dan 'Binalar Nasıl Okunur? / Resimli Bina Okuma Rehberi'

YEM Yayın’ın yeni kitabı 'Binalar Nasıl Okunur? / Resimli Bina Okuma Rehberi', Antik Yunan’dan itibaren farklı çağlara ait yapıların ayırt edici özelliklerini inceliyor; bir binayı tanımlamak ve tarihsel bağlamı içinde değerlendirmek için gerekli ölçütleri belirtiyor ve mimarlığı görerek anlamak isteyenler için pratik bir rehber niteliği taşıyor.

yapi.com.tr
YEM Yayın’dan 'Binalar Nasıl Okunur? / Resimli Bina Okuma Rehberi'

Yapı dünyasının bilgi merkezi Yapı-Endüstri Merkezi’nin (YEM) yayıncılık faaliyetlerini yürüten YEM Yayın, Carol Davidson Cragoe tarafından yazılan, mimarlığı görerek anlamak isteyenlerin, binaların tarihine ve mimari tasarımına ilişkin gizli ipuçlarını anlamak için başvurabilecekleri bir rehber niteliğindeki 'Binalar Nasıl Okunur? / Resimli Bina Okuma Rehberi' adlı kitabı Türkçeye kazandırdı.

Binalar Nasıl Okunur? / Resimli Bina Okuma Rehberi, cebe sığacak kadar küçük, ama farklı konular hakkında doğru bilgiler içerecek kadar büyük olan benzersiz bir el kitabı niteliğinde. Pratik bir rehber işlevi gören kitap, ilk kez yayımlandığı 2008 yılından bu yana 15 dile çevrildi ve dünya çapında 120 binin üzerinde satış rakamına ulaştı.

Binalar Nasıl Okunur? / Resimli Bina Okuma Rehberi, Antik Yunan’dan itibaren farklı çağlara ait yapıların ayırt edici özelliklerini inceliyor; bir binayı tanımlamak ve tarihsel bağlamı içinde değerlendirmek için gerekli ölçütleri belirtiyor; açıklamalar ve zarif gravürlerle birlikte mimari üsluplar ve yapı öğeleri üzerine detaylı bir görsel mimarlık sözlüğü oluşturuyor.

Yüzlerce hatta binlerce yıl öncesine ait binaların günümüz insanında merak ve hayranlık uyandıran tasarımları, tasarımın içine daldıkça genişleyen, bileşenlerini ve detaylarını inceledikçe derinleşip kıvrımlanan zengin bir anlam dünyası barındırır. Mimari üsluplar ise belirli yapım teknikleri ve ilkeleriyle ortak bir dil meydana getirirler ve tasarım nesneleri bu dil içinde biçimlenip ifade bulur. Bu mimarlık dilleri tarih boyunca evrilip birbirine çevrildikçe, varolan sözcükler yeni anlamlar kazanır. Binaların anlam dünyası nesneler ve sözcüklerle sınırlı değildir elbette. Her mimari tasarım, onu tasarlayan mimar ya da yapı ustasının, binayı farklı zamanlarda ve çoğunlukla farklı amaçlarla kullanan kişilerin arzuları, gereksinimleri, kaygıları ve düşleriyle pek çok yaşanmış öykünün izlerini taşır.

Binalar Nasıl Okunur? / Resimli Bina Okuma Rehberi, mimari üslupların, bina türlerinin, belirli tasarım yaklaşımları içinde biçimlenen yapı öğeleri ve malzemelerin oluşumu ve tarihsel gelişimi hakkında kısa ama açıklayıcı ipuçları veriyor. Her bölümde belirli bir yapı öğesi ele alınarak farklı coğrafyalardan örneklerle, tarih boyunca geçirdiği dönüşümlerin izi sürülüyor. Kitaptaki gravürler ise, okuyucunun anlatılanları gözünde kolayca canlandırmasına yardımcı oluyor.

Binalar Nasıl Okunur? / Resimli Bina Okuma Rehberi

Yazar: Carol Davidson Cragoe
Çeviri: Pelin Derviş
Editör: Bahar Demirhan

YEM Yayın
Mayıs 2011
karton kapak
256 sayfa
13,5 x 16,5 cm

Binalar Nasıl Okunur? / Resimli Bina Okuma Rehberi'ni satın almak için tıklayınız

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/yem-yayindan-binalar-nasil-okunur-resimli-bina-okuma-rehberi_88636.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!