Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

YEM Yayın'dan İki Yeni Kitap

1970 yılından bu yana mezun olduğu İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde 'mimari tasarım' eğitimi veren Ferhan Yürekli, 'Mimarlık/Mimarlığımız' kitabı ile 47 yıllık bilinçlenme çabasını ve sürecini okuyuculara aktarıyor. Özgönül Aksoy ise 'Biçimlendirme' ile biçimlendirilmiş bir dünyada kendi biçimlendirdiği dünyanın sorumlusu (mimarı) olarak insan,

yapi.com.trimarlık, şehircilik, peyzaj tasarımı, endüstri tasarımı, sanat konu başlıklarında kitaplar yayımlayan YEM Yayın, yeni çıkan iki kitabı ile mimarlık üzerine düşündürmeye ve tartıştırmaya devam ediyor. 1970 yılından bu yana mezun olduğu İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde 'mimari tasarım' eğitimi veren Ferhan Yürekli, 'Mimarlık/Mimarlığımız' kitabı ile 47 yıllık bilinçlenme çabasını ve sürecini okuyuculara aktarıyor. Özgönül Aksoy ise 'Biçimlendirme' ile biçimlendirilmiş bir dünyada kendi biçimlendirdiği dünyanın sorumlusu (mimarı) olarak insan, kültürleri ve uygarlıklarıyla 'kaosu mu kozmosa çeviriyor, yoksa kozmosu mu kaosa?' sorusu üzerine odaklanıyor.

Mimarlık / Mimarlığımız

Ferhan Yürekli’nin tabulara, sloganlara, söylemlere aykırı da düşse mimarlık üzerine düşünülsün, tartışılsın isteğini vurguladığı yeni kitabı “Mimarlık / Mimarlığımız”, yazarın Mimari Tasarım alanındaki 47 yıllık bilinçlenme çabasının ve sürecinin birikimini yansıtıyor. “Bu, ders kitabı ya da mimarlık tarihi kitabı değildir” diyen Ferhan Yürekli, Mimarlık / Mimarlığımız kitabını, “Bugüne kadar gördüklerimiz, yaşadıklarımız, yaptıklarımız, söylemek istediklerimiz, söylediklerimizdir” diye tanımlıyor.

Tabulara, sloganlara, söylemlere aykırı düşse de düşünülsün, tartışılsın isteyen Ferhan Yürekli, bu kitaptaki kritiğini ulusal ve uluslararası mimarlık örnekleri üzerinden yapıyor. Bu kitapla, genç mimar ve mimar adaylarının bilinçlenmesine katkısı ölçüsünde Türk Mimarlığı’na yararlı olmayı amaçlayan Yürekli’ye göre, Türk Mimarlığı’nı ve geleceğini kısıtlayan durumlardan kurtulmak için Türk Mimarlığı’nın üzerine örtülen kalın örtünün altından çıkabilecek “kardelenler”e gereksinim duyuluyor.

Mimarlık / Mimarlığımız
Ferhan Yürekli
YEM Yayın
Şubat 2010, İstanbul
14,5 x 20,5 cm
80 sayfa, karton kapak
155 adet siyah-beyaz çizim ve fotoğraf
Türkçe

Biçimlendirme

Anadolu’daki ilk 'mimarlık bölümü'nü KTÜ’de Erdem Aksoy ile birlikte kuran Özgönül Aksoy’un 1977 yılında Bina Bilgisi alanında yaptığı profesörlük çalışması olan kitap, Türkiye’de mimarlık düşüncesi ve öğretimine yapılmış değerli katkıları belgeleme amacıyla YEM Yayın tarafından okurların ilgisine sunuldu. Özgönül Aksoy, insanın içine doğduğu biçimlendirilmiş dünyanın yine insan tarafından biçimlendirildiği fikrinden yola çıkıyor. Yazar “Biçimlendirme” kitabında yapıp edilenlerin, üretilenlerin, tutum, davranış ve duyguların, yalnızca mimarlık yapılarının değil, toplumsal-kültürel ilişkilerin biçimleri üzerinde düşünüyor ve düşündürmeyi amaçlıyor…

Kitap, tasarlama faaliyetine bir biçim verme işi olarak bakabildiğimiz ölçüde mimarinin nesnesi “bina” ile öznesi “tasarımcı”yı ilişkilendirebileceğimizi gösteriyor. Burada “biçimlendirme faaliyeti” aracılığıyla hem üretim süreci, hem de “ürün” olarak tasarımın insan ve tasarımcı merkezli yönünün altı çiziliyor. Özgönül Aksoy 1970’lerin ikinci yarısındaki bu çalışmasıyla bize, daha sonra 1980’lerin başında bilimsel olarak ilk kez ortaya konulacak olan “tasarımın zihinsel etkinlik boyutu”nun aslında ayrılmaz bir parçası, “biçimlendirme etkinliği” üzerine bir temel bilgi sunmuş oluyor. Bütün bunların ötesinde kitap, yazarın tasarımı bir kültür ürünü, herkese ait beşeri bir etkinlik, şiir, öykü ve belki de oyun gibi gördüğünün kanıtı.

Biçimlendirme
Özgönül Aksoy
YEM Yayın
Şubat 2010, İstanbul
120 sayfa, karton kapak
6 adet siyah-beyaz çizim ve fotoğraf
14,5 x 20,5 cm
Türkçe

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/yem-yayindan-iki-yeni-kitap_79163.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!