Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

"Kent Merkezleri Taşıtlara...

Yeni Kent Merkezi'nde "Transfer" Yok

İzmir 2. İdare Mahkemesi İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Alsancak-Turan arasını kapsayan Yeni Kent Merkezi planlarında "Merkezi iş alanı" veya "Metropolitan akvite merkezi" alanlarında parseller arası kullanım transferi olanağı sağlayan plan notunu 3 Aralık 2015'te iptal etti.

yapi.com.tr
Yeni Kent Merkezi'nde "Transfer" Yok

DHA'nın haberine göre, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi de 15 Mart'da mahkeme kararı doğrutusunda transferle ilgili kısımların çıkartıldığı yeni plan notunu onayladı. Mahkeme daha önce de turizm-ticaret kullanımlarında transfer olanağı getiren plan notunu iptal etmişti.İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin  2013 yılında İzmir'in Turan-Alsancak arası kıyı kesimini kapsayan Yeni Kent Merkezi'nin 1/5000'lik planı notlarında yer alan "Turizm ve ticaret" ile "Turizm, ticaret ve kültür", "Merkezi iş alanı " tanımlarının geçerliliği sadece 2 yıl sürdü. Mimarlar Odası İzmir Şubesi ve Şehir Plancıları Odası İzmir Şubeleri'nin açtığı davalarda önce "Turizm ve ticaret" ile "Turizm, ticaret ve kültür" tanımları İzmir 1. İdare Mahkemesi'nin 30 Eylül tarihli kararıyla iptal edildi.2013 yılında yapılan değişiklikte "Turizm, ticaret ve kültür" plan notuna "yüksek nitelikli konut", "rezidans" eklendi."Turizm ve ticaret" plan notunda varolan üçte bir oranında rezidans koşulu korunmuştu. Turizm-ticaret tanımında malikleri aynı olan ve bir bütünlük oluşturan imar adası ve parsellerinde yapılaşma koşulları ve kullanım kararı oranları değişmemek kaydıyla kullanımlar arası transfer yapılabilmesi, bir parselde birden fazla kullanımın yeralmasının önü açılırken, böylece, örneğin çok katlı mağaza olan bir parselin, turizm kullanımlı başka bir parselle değiştirilmesi sağlandı. Yeni Kent Merkezi'ndeki üçte bir olarak belirlenen turizm koşulu ise yüzde 15'e düşürüldü. Konut kullanımlarının üçte bir oranından fazla olamayacağı maddesi korunurken, parseller arası kullanım transferi olanağı sağlandı.

Meslek odaları dava açtı

Mimarlar Odası İzmir Şubesi ve Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi 2014 yılı içinde dava açtı. Plan notu değişikliği sonrası Liman arkası bölgesinde Tariş, Turan Alsancak arası sahilde de yatırımcılar projelerini hayata geçirmek için harekete geçti. İzmir 1. İdare Mahkemesi plan notu iptali davasında 30 Eylül tarihinde karar verdi. Mahkeme, plan notu değişikliklerini "kamu yararı taşıyan nesnel ve teknik gerekçelere dayanmaması, planda öngörülmeyen bir nüfus artışına neden olmasına karşın, artan bu nüfusun ihtiyacı olan ilave teknik ve sosyal altyapı alanlarının yine aynı bölge içerisinde planlanmasına yönelik bir plan kararı içermemesi ve mevcut planın işlevsel bölgeleme kararına dayanan yaklaşımını ve bu yaklaşımın hayata geçmesine yönelik yönlendiriciliğini ve bütünlüğünü ortadan kaldırması gerekçeleriyle planlama esaslarına, şehircilik ilkelerine, kamu yararına, yasal mevzuata uygun olmadığı ve hukuka aykırı" olduğu gerekçesiyle iptal etti. İptal kararı proje ve ruhsat aşamasına olan bazı yatırımcıları olumsuz etkiledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ise mahkemenin iptal kararı gerekçesine göre plan notlarında yeni düzenlemeler yapmak üzere harekete geçti. Aralık ayı son Meclis toplantısına iptal edilenin yerine yeni turizm-ticaret plan notu onaylandı. Mahkeme'nin iptal kararı doğrultusunda yapılan yeni düzenlemede turizm-ticaret tanımında eski notta var olan kullanımlar arası transfer tanımı kaldırıldı.

MİA'da da transfer olmayacak

Meslek odalarını açtığı diğer davada da İzmir 2. İdare Mahkemesi Aralık 2015'de kararını verdi. Bu kez Merkezi İş alanı (MİA) veya Metropolitan Aktivite Merkezleri'nde kullanımlar arası transfer olanağı sağlayan plan notu iptal edildi. Meslek odaları bu plan notunun bir anlamda imar hakkı transferi olduğu gerekçesiyle dava açmıştı. İptal kararı gereğince Büyükşehir Belediyesi yeni plan notu hazırladı. Mart ayı ilk meclis toplantısında transfer olanağının yeralmadığı plan notu oybirliğiyle kabul edildi.

"Turizm-ticaret-kültür'de" rezidans yapımı önü açılmadı

Öte yandan Büyükşehir Belediyesi, iptal edilen turizm-ticaret-kültür plan notuyla ilgili henüz yeni bir düzenleme yapmadı. Mahkeme tarafından iptal edilen rezidans ve yüksek nitelikli konut yapımına olanak sağlayan plan notuyla ilgili yeni nasıl bir düzenleme yapılacağı henüz bilinmiyor. Belediye'nin planlama biriminin yeni plan notu konusunda çalışmalarını sürdürdüğü, mahkemenin iptal kararındaki gerekçelerin dikkate alınarak 2016 yılı içinde yeni bir plan notunu Meclis onayına sunması bekleniyor. Turizm-ticaret-kültür plan notundaki konut ve rezidans yapımına olanak sağlayan değişikliğin iptalinden Liman arkası bölgesinde Tariş arazilerinde yapılması planlanan konut projeleri olumsuz etkilenecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-kent-merkezinde-transfer-yok_143678.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!