Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yeni Mühendislik Bölümlerine TMMOB Onayı

Mühendislik öğrencileri, toplumsal gereksinimleri ve üretimi temel alan bir ulusal eğitim politikasının yaşama geçirilmesini istedi. Çok sayıda niteliksiz mühendis yetiştiren fakültelerin açıldığını belirten öğrenciler, açılacak yeni fakülte ve bölümler için Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nin onayı alınması gerektiğini bildirdi.

Birgün Gazetesi/İnan Gedikühendislik öğrencileri, toplumsal gereksinimleri ve üretimi temel alan bir ulusal eğitim politikasının yaşama geçirilmesini istedi. Çok sayıda niteliksiz mühendis yetiştiren fakültelerin açıldığını belirten öğrenciler, açılacak yeni fakülte ve bölümler için Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nin (TMMOB) onayı alınması gerektiğini bildirdi.

TMMOB'ye bağlı Makina Mühendisleri Odası (MMO) tarafından düzenlenen 2007 Öğrenci Üye Kurultayı yüzlerce mühendislik öğrencisini bir araya getirdi. 17 MMO şubesinden ve 40 üniversiteden katılımın olduğu kurultayın sonuç bildirgesinde öğrenciler, mühendislik eğitimiyle ilgili birçok talepte bulundu. Türkiye'nin imzaladığı uluslararası ticari sözleşmelerin ardından üniversitelerdeki mühendislik eğitiminin yeniden şekillendirilmeye başlandığının belirtildiği bildirgede, ünivesite bileşenleri olarak tanımladıkları öğrencilerin, akademisyenlerin ve üniversite emekçilerinin karar alma süreçlerinden dışlandığı tespiti yapıldı.

Bildirgede, bazı üniversitelerin eğitimleri kapsamında öğrencilere bir ayrıcalıkmış gibi sunlan yabancı dilde eğitim konusunda öğrenciler üzerinde baskı yaptığının ifade edildiği bildirgede ana dilde eğitimin önemine değinildi.

Bildirgede başlıca şu taleplerde bulunuldu:
» Küreselleşme ve sermaye isteklerine göre üniversitelerin yapılandırılması uygulamalarından vazgeçilmeli.

» Özelleştirmeler son bulmalı, özelleştirilen kurumlar kamulaştırılmalı.

» Stajyer alan firmalar üniversetiler tarafından denetlenmeli ve stajyerlere mesleki bilgilerin aktarılması sağlanmalı. Stajyerlerin sosyal hakları ve emeğinin karşılığı olan ücret güvence altına alınmalı.

» Çok sayıda niteliksiz mühendis yetiştirmek ve yine çok sayıda donanımsız üniversite ve bölüm açmak yerine, ülkenin gereksinim duyduğu elemanlar yetiştirilmeli. Eğitim programlarının akreditasyonunda, yabancı akreditasyon kurumları yerine TMMOB'nin de içinde yer aldığı Mühendislik Değerlendirme Kurulu çalışmaları yaygınlaştırılmalı.

» YÖK tüm kurumlarıyla kaldırılmalı.

» TMMOB ve TMMOB'ye bağlı Odalar, üniversitelerde yeni mühendislik, mimarlık ve şehin planlama ile ilgili yüksek öğrenim planlanmasında, yeni fakülte ve bölümlerin açılması, eğitim programlarının oluşturulması gibi konularda TMMOB'nin öneri ve onayı alınmalı.

» Mesleklerini icra eden mühendisleri izleyen ve sicillerini tutan tek kurum olan TMMOB, mühendislere yönelik tüm tasarrufların odağında olmalı.

» Mühendislik diplomalarında yeniden "mühendislik unvanı almaya hak kazanmıştır" ibaresi yazılmalı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-muhendislik-bolumlerine-tmmob-onayi_52535.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!