Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yeni Phileas Alımını Onaylamam

Yeni Phileas alımlarına ve İETT’nin özelleştirilmesine karşı çıktığı, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş’ın imam hatipli bir ismi “Genel müdür yardımcısı” olarak atama isteğini kabul etmediği için zor günler yaşadığı öne sürülen İETT Genel Müdür Vekili Öztürk, Milliyet’e açıklamalar yaptı. Öztürk, “Doğru bildiğimi yapmaktan

Milliyet Gazetesi
Yeni Phileas Alımını Onaylamam

Yeni Phileas alımlarına ve İETT’nin özelleştirilmesine karşı çıktığı, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş’ın imam hatipli bir ismi “Genel müdür yardımcısı” olarak atama isteğini kabul etmediği için zor günler yaşadığı öne sürülen İETT Genel Müdür Vekili Öztürk, Milliyet’e açıklamalar yaptı. Öztürk, “Doğru bildiğimi yapmaktan vazgeçmem. Beni buraya atayan irade görevden alma hakkına da sahip” dedi.

İstanbul’a gelen Phileas üretici firması APTS Grup yöneticilerinin 50 adet daha otobüs satmak istedikleri yönündeki açıklamalarını hatırlatarak, “İETT’nin böyle bir girişimi var mı?” diye sorduğumuz Öztürk şöyle konuştu:

“Yeni nesil araçlar içinde Phileas’lar en iyisiydi. Ancak bazı sıkıntılar yaşadık. Bunlar araçlardan değil hatların yoğunluğundan ve personelin uyum sağlayamamasından kaynaklandı. Araçlar hatlara uygun hale getirildi. Bu çok zaman aldı. Yazılım dahil birçok mekanik ilaveler sağlandı. Şu an bu araçlardan 28’i hatlarda çalışıyor. Bir kısmı da yedek bekliyor. Sefer kayıplarımız nedeniyle Hollandalı şirkete 9 milyon euro ceza kestik. Şu an sorun yok. Yeni Phileas alınmasına sıcak değilim. Böyle bir isteği onaylamam.”

Öztürk, İETT’nin özelleştirileceği iddialarıyla ilgili olarak da şunları söyledi:

‘Birileri elense çekiyor’

“Talip olanlar var. Birileri sürekli elense çekiyor. Benim buna karşı olduğumu bilmeyen yok. İETT, kamu hizmeti yapan 100 yılı aşkın bir geçmişi olan kurum. 740 bin indirimli, 175 bin ücretsiz yolcusu var. Bu bize yılda 70 milyon ile 85 milyon dolar arasında yük getiriyor. İndirimlerin ve ücretsizlerin bedelini Avrupa’da milli eğitim ile çalışma bakanlıkları yükleniyor. Bizde İTTT ve İBB... Özel şirket bunu kabul eder mi? Ben özelleştirmeye onay vermem. Böyle bir belgeye imza koymam.”

İmam hatipli mi gelecek?

Öztürk, “Sizin yerinize Topbaş’ın dünürü olan Kavurmacılar’ın damadı yine imam hatip kökenli Yrd. Doç. Hayri Baraçlı’nın geleceği yönündeki iddialara ne diyorsunuz?” sorusuna ise sadece “Yorum yok” yanıtı verdi.

Vali Güler: Phileas’lar sorunsuz

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek’in İstanbul Metrobüs projesi için tanesi 1.2 milyon euro’ya satın alınan ve birçoğu kullanılamayan Phileas’larla ilgili soru önergesini İstanbul Valisi Muammer Güler’in yazısıyla yanıtladı. Güler, “Bu araçların seferden kaldırılma nedeni nedir?” sorusuna, “Araçlar seferden kaldırılmadı. Şartname gereği İkitelli Garajı’nda araçlar getirildikten sonra her araç asgari 15 gün PDİ testine tabi tutulmaktadır” yanıtını verdi. Güler, “Testi tamamlanan araçlar sefere çıkarılarak, Avcılar-Söğütlüçeşme hattında yolculara sorunsuz hizmet vermektedir” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-phileas-alimini-onaylamam_70811.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!