Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yeni Pil Faturaları Yüzde 90 Düşürecek

20 milyon dolar yatırımla bor madeninden yakıt pili üretildi. Alternatif enerji gelecekte faturaları yüzde 90 düşürecek.

Vatan Gazetesiestel, petrol ve doğalgaza karşı hidrojen ile alternatif enerji sunmaya hazırlanıyor. Şirket, geliştirdiği hidrojen bazlı pil sayesinde, su ve güneşten elektrik ile ısı üretecek. Yaklaşık 2 yıldır üzerinde çalışılan ve şu ana kadar Ar-Ge çalışmasına 20 milyon dolar harcanan proje yıl sonunda satışa sunulacak.

Vestel İş Geliştirme ve Stratejik Planlamadan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Cengiz Ultav, Vestel’in geliştirdiği projeyle ayrıca yıllardır hakkı verilmeyen bir madde olan borun da canlanacağını belirtti. Ultav, “Hidrojen enerjisi alanında bugün vardığımız noktada evlerin her türlü enerji gereksinimini karşılayacak katı oksit yakıt pilleri ürettik. Evler için ekonomik enerji kaynağı olan bu piller, konutlardaki elektrik şebekesinden bağımsız halde tüm elektrik enerjisi, sıcak su ve ısı sağlayacak” dedi.

Yıl sonunda piyasada
Hidrojen enerjisi alanında yürütülen laboratuvar çalışmalarının sonlandığını ve söz konusu ürünün sertifikasyon sürecinin yakında başlayacağını belirten Ultav, şunları kaydetti: “Borakstan hareketle elde ettiğimiz hidrojen süngeri malzemesiyle telsizden dizüstü bilgisayara, radyodan buzdolabına çeşitli kapasitelerde sayısız gereci çalıştıracak PEM yakıt pillerini, evlerin her türlü enerji gereksinimini karşılayacak katı oksit yakıt pillerini geliştirdik.

İlk aşamada doğalgaz ile çalışacak ve bu yıl sonuna kadar piyasaya sunulacak cihaz yüzde 15 daha ucuz enerji üretecek. Daha sonra ilave edeceğimiz başka bir parçayla tamamen sudan enerji üretecek duruma getirilecek. Bu sayede enerji maliyetleri yüzde 90 azalacak.”

Japonya Başbakanı’nın pili bizimkinin 10 katı pahalı
Japonya, Almanya ve ABD’de denemeleri yapılan ev tipi yakıt pillerinin uygulamaya geçmesiyle faturalarda yüzde 90’lara varan iyileştirme sağlanacağını belirten Cengiz Ultav, “Japonya Başbakanı Abe de evinde bu sistemi kullanıyor. Ancak bize göre oldukça pahalı. Fiyatı 51 bin dolar olan bu pilin sağladığı güç 1 KWH. Vestel’in katı oksit yakıt pilleri ise 5 bin dolar değerinde ve 2.5 KWH gücünde” diye konuştu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-pil-faturalari-yuzde-90-dusurecek_53694.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!