Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yeni Santraller Kurulacak

Yeni Santraller Kurulacak

Cumhuriyetnerji üretiminde özel sektör tarafından yapımı öngörülen hidroelektrik santralı (HES) projelerine yenileri ekleniyor. Kurulu güçleri 3.75 megavat ile 300 megavat arasında değişecek olan 16 adet yeni HES projesi ile ilgili Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'na (EPDK) başvurular yapıldı.

EPDK tarafından değerlendirmeye alınan yeni HES'lerle ilgili yatırım çalışmalarının alınacak lisans ve yatırım izni doğrultusunda önümüzdeki yılın ilk aylarından itibaren başlanması öngörülüyor.

EPDK, hükümetin ödenek ayırmadığı HES projelerini ihaleyle özel sektöre devrediyor. Projeyi alan özel sektör HES'lerin yapımını tamamlayıp 49 yıllığına işletecek. HES'lerin 1 megavatı ortalama 1 milyon dolara mal olurken bugünkü elektrik fiyatlarıyla 49 yıllık gelirleri 10 milyon doları aşıyor.

Konunun uzmanı işadamları, bu yatırımı yapacak olan şirketlerin borçlanma gereklerinden ötürü ilk 7-8 yıl para kazanamayacaklarını, ancak bu riskli dönemi atlatmaları halinde çok kâr etmelerinin olanaklı olduğunu belirterek ''Esas tehlike özel sektörün aşırı kâr etmesi değil, bu lisansları alan şirketlerin yatırım yapmaması ve kamunun sahip olduğu suların kullanım hakkını başkalarına satarak rant elde etmeye çalışması'' değerlendirmesini yapıyorlar.

Enerji üretimine başlanması planlanan santrallardan Bucakkışla (Karaman-Bozkır) için 5, Paşalar (Rize) için 4, Çamlıca-II (Kayseri) için 5, Balkusan (Karaman) için 2, Niksar (Tokat-Niksar) için 6, Yuvarlakçay (Muğla) için 2, Tımarlı (Çankırı) için 2, Kavşak (Adana-Kozan) için 4, Yokuşlu Kalkandere (Rize) için 2, Göktaş (Adana) için 3, Manavgat I (Antalya) için 2, Ortaçağ (Trabzon) için 3, Manavgat II (Adana) için 3, Darıca II (Ordu) için 2, Alakır I (Antalya) için 3, Alakır II (Antalya) için de 3 firma başvuruda bulundu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-santraller-kurulacak_36503.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!