Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Yeni Ticaret Kanunu Bir Zihniyet Değişikliği"

Adalet Bakanlığı Türk Ticaret Kanunu Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Ünal Tekinalp, yeni ticaret kanununun getirdiği değişikliklere ilişkin, ''Bu, zor bir değişikliktir. Çünkü sadece bir kanun değişikliği değildir, bir zihniyet değişikliğini beraberinde getirmektedir'' dedi.

yapi.com.tr / AA
"Yeni Ticaret Kanunu Bir Zihniyet Değişikliği"

Adalet Bakanlığı Türk Ticaret Kanunu Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Ünal Tekinalp, Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) tarafından düzenlenen 'Yeni Türk Ticaret Kanunu Semineri'nde yaptığı konuşmada, yeni kanunun 6 kitaptan oluştuğunu, hepsinde de büyük değişiklikler yapıldığını anlattı. Kanunda en çok değişikliğe uğrayan ve en köklü açılımların yapıldığı bölümün, 'Anonim Ortaklıklar Reformu' olduğunu dile getiren Prof. Dr. Tekinalp, komisyonun bu kısmı tasarlarken ve hedefleri ortaya koyarken Türk piyasalarının uluslararası piyasalarla bütünleşmesi noktasından hareket ettiğini bildirdi. Prof. Dr. Tekinalp, uluslararası pazarlarda rekabet gücü yüksek işletmeler haline gelmek için bu piyasaların dilinin konuşulması gerektiğini belirterek, bunun için finansal tabloların dilinin uluslararası piyasaların dili olmasının şart olduğunu vurguladı.
    
Türkiye'de 95 bin anonim şirket, 700 bin limited şirket bulunduğunu aktaran Prof. Dr. Tekinalp, bunların 550 tanesinin halka açık olduğunu, 283 tanesinin de borsada işlem gördüğünü, diğer bütün işletmelerin 'kapalı' işletmeler olduğunu söyledi. Prof. Dr. Tekinalp, kapalı şirketlerin finansal tablolarının karşıdaki partner tarafından anlaşılma imkanının bulunmadığını, komisyonun da bu noktadan hareketle uluslararası raporlama standartlarının özdeşi olan Türk muhasebe standartlarının uygulanmasını kararlaştırdığını, bunun 'büyük ve anlamlı' bir değişim olduğunu anlattı.
    
Yeni kanun öncesinde 95 bin anonim şirketi denetleyen denetçiler için hiçbir kalite şartının aranmadığını hatırlatan Prof. Dr. Tekinalp, ''Hatta şunu bile söyleyebiliriz, okuma yazma şartı bile yoktu. Yeni kanun hem anonim, hem de limited şirketlerin bağımsız denetçiler tarafından denetlenmesini öngörmüştür. Bu bir heves değildir, bu bir zorunluluktur. Eğer Türkiye AB rayında kalacaksa, bunu yapmak mecburiyetindedir. Bu, zor bir değişikliktir. Çünkü sadece bir kanun değişikliği değildir, bir zihniyet değişikliğini beraberinde getirmektedir.'' dedi. Prof. Dr. Tekinalp, kanunun getirdikleri açısından ilk yıllar biraz problemli geçse de her geçen yıl bu uzun yolun biraz daha süratle kısalacağını sözlerine ekledi.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-ticaret-kanunu-bir-zihniyet-degisikligi_86950.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!