Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Yeni Yangın Yönetmeliği ve Uygulama Esasları' Tanıtım Toplantılarının 8.'si İstanbul'da Yapıldı

'Yeni Yangın Yönetmeliği ve Uygulama Esasları', ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına tanıtılmaya devam ediyor. T.C Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı ve Yangından Korunma Derneği (TÜYAK) tarafından 2010 yılında başlatılan tanıtım toplantılarının son durağı İstanbul oldu.

yapi.com.tr
'Yeni Yangın Yönetmeliği ve Uygulama Esasları' Tanıtım Toplantılarının 8.'si İstanbul'da Yapıldı

T.C Bayındırlık ve İskan Bakanlığı desteği ile Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı ve Yangından Korunma Derneği (TÜYAK) önderliğinde düzenlen 'Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik' tanıtım toplantıları İstanbul'da gerçekleştirilen buluşmayla devam etti. 23 Haziran Perşembe günü İstanbul Teknik Üniversitesi Mustafa Kemal Amfisi’nde gerçekleştirilen ve 350’nin üzerinde davetlinin katıldığı toplantıda, İstanbul Bayındırlık İl Müdür Yardımcısı Belkıs Akran, TÜYAK Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Turanlı, TÜYAK Onursal Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’ndan Neval Aksoy ve Harun Erpolat, İstanbul İtfaiye Zabıta Amiri Numan Bulburu, İTÜ Makina Fakültesi Dr. Müh. Kazım Beceren, TÜYAK Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Yanık ve Süleyman Bulak hazır bulundular.

İstanbul Bayındırlık İl Müdür Yardımcısı Belkıs Akran ve TÜYAK Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Turanlı’nın açılış konuşması ile başlayan toplantı, konuşmacıların sunumları ile devam etti. Toplantının konusunu oluşturan Yangın Yönetmeliği’nin planlama ve tasarımında Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’yla ortak çalıştıklarını ifade eden Belkıs Akran, tüm Türkiye’de yapılan yönetmelik tanıtım toplantılarında TÜYAK’ın büyük katkıları olduğuna dikkat çekti. Bu nedenle organizasyonun asıl sahibinin TÜYAK olduğunu ifade eden Akran, Bayındırlık Bakanlığı adına TÜYAK’a takdir ve şükranlarını sundu.

“Yönetmeliklerde değişiklik ihtiyacı bir zarurettir”

TÜYAK Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Turanlı, Türkiye genelinde düzenlenen Yangın Yönetmeliği tanıtım toplantılarının 8.’sini gerçekleştirdiklerini dile getirerek, bugüne kadar 4 binin üzerinde kişiye ulaştıklarını belirtti. Toplantıların ilkinin Samsun’da yapıldığını; Erzurum, Gaziantep, Bursa, İzmit, Antalya ve seçimden hemen önce Ankara’nın bu illeri takip ettiğini belirterek, bundan sonra da yapılacak önemli faaliyetlerin başlangıç noktası olarak İstanbul’u seçmemeye özen göstereceklerini ifade etti. Turanlı, “Bu toplantılar esnasında bazı bölgelerde katılımcıların neredeyse yarıya yakınına böyle bir yönetmeliğin varlığını, uygulamada dikkate alınmasının gerekliliğini, bunun yasal bir zorunluluk oluğunu, imar mevzuatında yer alan hususların bu yönetmeliğe göre yeniden düzenlenmesi mecburiyetini hatırlatmak, benimsetmek zorunda kaldık” dedi.

Turanlı, 2002 yılında yayımlanan yönetmelikte, 2007 ve 2009 yıllarında bazı maddelerde değişikler ve ilaveler yapıldığını, bu yapılan değişikliklerin kimi kesimler tarafından  olumsuzluk gibi addedildiğini söyledi. Turanlı sözlerine şu şekilde devam etti:

“Yönetmelikler, hele de yangın gibi istatistiğe dayalı bir alanda yayımlananlar, her yıl değişebilir. Zaten mevzuat gereği bu tür yönetmeliklerin belirli süreler içerisinde yeniden elden geçirilmesi de zarurettir. Yönetmeliklerde yapılan ilaveler ve değişiklikler bir öncekinin eksik uygulandığı manasını taşımaz. Yönetmeliklerde değişiklik ihtiyacı gelişen toplumsal hayata, yenilenen yaşam biçimine, teknolojinin kullanımına bağlı olarak ortaya çıkar.”

TÜYAK’ın bir sermaye değil, bilgi vakfı olduğunu sözlerine ekleyen Turanlı, ilgili tüm kişileri, bilgi ve birikimlerini toplumun daha büyük kesimleri ile paylaşmak üzere Vakıf çatısı altında buluşmaya davet etti.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-yangin-yonetmeligi-ve-uygulama-esaslari-tanitim-toplantilarinin-8-si-istanbulda-yapildi_88250.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!