Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yeni 'Yeşil Sertifika Yönetmeliği' Yayınlandı!

Yeni yayınlanan Yeşil Sertifika Yönetmeliği hakkında bilmeniz gereken her şey…

yapi.com.tr
Yeni 'Yeşil Sertifika Yönetmeliği' Yayınlandı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı beklenen "Binalar ve Yerleşmeler için Yeşil Sertifika Yönetmeliği"nin yeni sürümünü yayınladı.

İlki 2014 Aralık ayında yayınlanan yönetmelik üzerine Çedbik (Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği) tarafından ayrıntılı değerlendirme ve geri bildirimler hazırlanarak Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü ile paylaşılmıştı. Aradan geçen süre içinde üzerinde yeniden çalışılarak bugünkü haline gelen yönetmelik, ÇEDBİK tarafından iyi yönde atılmış bir adım olarak değerlendirildi.

Bu düzenlemeyle Dünya'da uzun süredir var olan ve yapı sektörünün %35-40 seviyelerinde olan sera gazı salımlarını azaltmada başarılı sonuçlar sağlayan programların benzerini Türkiye'de de uygulama fırsatını elde edilmiş olunmasının altı çizildi. Türkiye'nin karbon ayak izini küçültmede büyük katkısı olacak programın gecikmeden, tamamlayıcı doküman, kural ve yönetmeliklerle desteklenerek uygulamaya girmesi bekleniyor.Çedbik'in 10. kuruluş yılında Türkiye'de Yeşil Binalar konusunda böyle bir gelişmenin olması dernek için sevindirici bir gelişme olarak nitelendirildi. Dernek ana hedeflerinden biri olan yeşil bina sertifika programları geliştirilmesi çalışmalarına 2010 yılında başlanmış, yüzün üzerinde akademisyen, sektör kuruluşu ve profesyonelinin iki yıllık çalışması sonucunda 2012 yılında bitirilen taslak tasarım kılavuzu üzerinden Bakanlıkla 2013 yılında işbirliği protokolü yapılmıştı.

Çedbik Sertifika Kılavuzu ve Uygulama Programı geliştirilerek 2015 yılında birinci sürümü, 2016 yılında ise ikinci sürümü olan "Çedbik Konut 2016" Bakanlık ile paylaşılmıştı.

Çedbik 2016 yılında belgeleme pilot çalışmalarını da yaparak programı uygulamaya hazır hale getirmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-yesil-sertifika-yonetmeligi-yayinlandi_162543.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!