Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yeniden Yapılandırmaya Büyük İlgi

Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına yönelik düzenlemeye ilgi büyük oldu. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi dairelerinin vergi borçluları ile Maliye Bakanlığınca tahsil edilen idari para cezalarına ilişkin yeniden yapılandırma başvurularını kabul etmeye başladığını ifade etti. İlk 3 günde 97 bin kişinin, kesinleşmiş vergi borçları için

yapi.com.tr / AA
Yeniden Yapılandırmaya Büyük İlgi

Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına yönelik düzenlemeye ilgi büyük oldu. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vergi dairelerinin vergi borçluları ile Maliye Bakanlığınca tahsil edilen idari para cezalarına ilişkin yeniden yapılandırma başvurularını kabul etmeye başladığını ifade etti. İlk 3 günde 97 bin kişinin, kesinleşmiş vergi borçları için yeniden yapılandırma istediğini belirten Şimşek, diğer borçlar ve cezalarla birlikte bu sayının 101 bine çıktığını söyledi. 3 günde ortaya çıkan bu rakamı ''memnuniyet verici'' olarak niteleyen Maliye Bakanı, şöyle devam etti:
    
''Daha uygulamanın başlarında meydana gelen başvurular son derece sevindiricidir. Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili düzenleme, borçlular açısından tarihi bir fırsattır. Vatandaşlarımızın da, bu süreçte Kanunun getirdiği ödeme kolaylığından ve diğer uygulamalardan yararlanmalarını istiyoruz. Borçlu mükelleflerimizi, vatandaşlarımızı bu tarihi fırsattan yararlanmaya çağırıyoruz.''
    
10 milyon kişiye mektup
    
Bakan Şimşek, yeniden yapılandırmanın doğru ve hızlı şekilde anlatılması için Maliye Bakanlığı olarak da her türlü çabayı göstereceklerini de belirtti. Bu çerçevede vergi ve idari para cezası borcu olanlara uyarı mahiyetinde birer mektup göndererek, vergi ya da para cezası borcu bulunduğunu hatırlatacaklarını kaydeden Şimşek, ikinci mektupta ise mükelleflerin Kanunun matrah artırımı ve defter kayıtlarıyla ilgili hükümleri konusunda bilgilendirileceğini bildirdi. Yeniden yapılandırmaya ilişkin uyarı ve bilgilendirme mektuplarının PTT kanalıyla vatandaşa ulaştırılacağını ifade eden Maliye Bakanı, ''Vatandaşa, uyarı ve bilgilendirme amaçlı gönderilen mektup sayısı 10 milyonu bulacak. PTT ile anlaşma sağlandı. Mektupların kağıt ortamına dökülmesi, zarflanması ve vatandaşa ulaştırılması işlemlerini PTT üstlenecek. Bize de bu hizmeti karşılığında indirimli tarife uygulayacak. Mektup başına 95 kuruş ödeme yapacağız'' dedi. Maliye Bakanı Şimşek, yeniden yapılandırmanın tanıtımı için bilboardların da kullanılacağını söyledi ve yeniden yapılandırmanın vatandaşa en iyi şekilde anlatılması için Bakanlık olarak üzerlerine düşen hiçbir sorumluluktan kaçınmayacaklarını söyledi.
    
Gelir İdaresi'nde anlık takip
    
Bu arada Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Merkezinde, yeniden yapılandırmaya dönük yeni bir program oluşturuldu. Bu programla başvuruda bulunan kişilerin borç tutarlarının Kanun hükümlerine göre yapılandırılması, bu işlemlerin de merkezden sürekli olarak takip edilmesi öngörüldü. Başkanlık, vergi dairelerinden de vatandaşın yapılandırma başvurularının süratle kayda alınmasını istedi.
    
Yüzbinlerce borç silindi
    
Gelir İdaresi Başkanlığı, Kanun kapsamında, trafik ve idari para cezası tutarı 120 liranın olan yüz binlerce kişinin para cezasını da sildi. Bilgi İşlem Merkezinde daha önce 3 günde tamamlanması planlanan ceza silme işlemi, hem her vergi dairesi için ayrı ayrı işlem yapılması, hem de ceza tutanaklarının sayısının fazla olması nedeniyle günlerce sürdü. Kanun ile birlikte farklı kanunlarda yer alan çok sayıda idari para cezasına ilişkin yapılandırma ya da silme işleminin gündeme geldiğine dikkati çeken yetkililer, ''Türkiye'de 1 yılda sadece 7 milyon dolayında trafik para ceza tutanağı düzenleniyor. Trafik cezalarının bir bölümü de tahsil edilemiyor. Diğer idari para cezalarında olduğu gibi tutarı 120 liranın altında olan trafik cezaları da Torba Kanun uyarınca silindi. Ceza tutarı 120 liranın üzerinde olan trafik ceza tutanağı sayısı ise 4 milyon. Bunlar da yapılandırma kapsamında'' açıklamasında bulundu.
    
Uyarı mektubu
    
Gelir İdaresi Başkanlığının Maliye Bakanı Şimşek'in isteği doğrultusunda borçlu mükelleflere göndereceği uyarı mektuplarında önce ilgili kişinin vergi ya da ceza tutarına da yer verilmesi öngörülmüştü. Ancak mektupların Birleşik Posta Hizmeti kapsamında PTT'de kağıt ortamına dökülmesi kararından sonra, vergi mahremiyeti nedeniyle borç tutarlarının mektuplara yazılmasından vazgeçildi. Bunun yerine, mükellefe borcunun olduğunun hatırlatılması görüşü benimsendi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/yeniden-yapilandirmaya-buyuk-ilgi_86208.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!