Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

“Yenilebilir Enerji”, “Materyalist Milliyetçi!”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, bütçesi görüşülürken tırmanan gerilimi düşürmeye çalıştı: “Hani bir yerde ‘yenilenebilir’ enerji ile ‘yenilir’ enerji bazen karıştırılıyor. Bütün bu yenilenebilir enerjiden sonra, rüzgâr, güneşten sonra, jeotermalden sonra yeni bir enerji türü var. Çok kişi buradan bölgesine selam gönderiyor, ben de

Cumhuriyet GazetesiTBMM’de bütçe görüşmeleri sırasında sık sık gerilim yükseldi, atışmalar yaşandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, bütçesi görüşülürken tırmanan gerilimi düşürmeye çalıştı: “Hani bir yerde ‘yenilenebilir’ enerji ile ‘yenilir’ enerji bazen karıştırılıyor. Bütün bu yenilenebilir enerjiden sonra, rüzgâr, güneşten sonra, jeotermalden sonra yeni bir enerji türü var. Çok kişi buradan bölgesine selam gönderiyor, ben de şunu söyleyeyim: Yeni bir enerji türü var, o da yenilebilir enerji, o da fındık. Birbirimizi yiyeceğimize fındık yiyelim. Hem kalorisi var hem içinde ayrıca kömürde, petrolde olmayan selenyumundan, fosforundan demirine kadar… Güzel, o da bir tabii kaynak, o da bir yeni enerji türü, yediğiniz takdirde üşümezsiniz.”

ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, bu esprilere gülecek durumda görünmüyordu. “Umutsuz” bir tablo çizdi: “Bu rakamlar bize gösteriyor ki, kamu yine yatırım yapmayacak. Özel sektörün insafına, tekeline bırakılmış bir enerji politikasıyla karşı karşıyayız. Bu yine demektir ki, hükümet, 2009 yılında elektriğe zam yapmaya devam edecek, başka çaresi yok, şapkadan tavşan çıkarmayacak ise. Sayın Bakan ‘Hayatın temeli topraktır’ dedi, Edip Cansever de ‘İnsan yaşadığı yere benzer. O yerin toprağına, suyuna benzer’ diyordu. Su su olmaktan, toprak toprak olmaktan çıkınca insan da insan olmaktan çıkıyor.”

CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan, Bakan Güler’in “durum kurtarma” esprisine Hayyam’la karşılık verdi:

“Ben daha az zarar ettirdim, diye bir bakan beyanı olabilir mi? Göz göre göre zarar ettirdin. Göz göre göre bor konusunda Avrupa karar aldı; zehirli atık, zararlı maddeler içerisine soktu. Zamanında işlem yapmadın, bu da sizin sorumluluğunuzdur Sayın Bakan. Diyorsunuz ki: ‘Mazallah bunlardan biri yönetime gelirse, vay gele ülkenin haline!’ Hayyam’ın önüne iki bardak şarap koymuşlar ‘Bak bakalım hangisi kötü?’ demişler. Birinciyi içmiş ‘Bu’ demiş. ‘İkinciye bakmadın ki’ demişler. ‘Bundan kötüsü olmaz’ demiş. Bundan kötüsü olmaz Sayın Bakan, bundan kötüsü olmaz!”

CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, TBMM kürsüsüne koyun, keçi, deve, inek ve manda maketleri ile çıktı. TBMM’de engellemeleri, sık sık yoklama istemesiyle tanınan ve “karar yeter sayısı”nın “Kamer yeter sayısı” diye anılmasına yol açan Tunceli Milletvekili Kamer Genç, bütçede de performansını sürdürdü. AKP İstanbul Milletvekili Necat Birinci’nin kürsüde “materyalist milliyetçi” ifadesini kullanması üzerine ortalık karıştı. MHP’li Ertuğrul Kumcuoğlu, “Siz de materyalist muhafazakârsınız” diye kendisine laf attı. TBMM’de bir bütçe görüşmesi daha böyle geçti...

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/yenilebilir-enerji-materyalist-milliyetci_65403.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!