Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yenilenebilir Enerji Ekonomiye Umut Olacak

SoyutWind Proje Geliştirme Direktörü Ali Çolak, yenilenebilir enerjinin Türkiye’de kalıcı istihdamdan, ucuz enerjiye kadar pek çok çözümü beraberinde getireceğini belirterek, sektör olarak Yenilenebilir Enerji Kanunu’nun TBMM’de kabul edilmesini beklediklerini açıkladı.

yapi.com.tr
Yenilenebilir Enerji Ekonomiye Umut Olacak

ünyada giderek daha fazla önemsenen yenilenebilir enerji yatırımları için Türk firmaların gözü kulağı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde. Kalıcı istihdamdan, ucuz enerjiye kadar ekonominin en önemli sorunlarına çare olabilecek yenilenebilir enerji yatırımlarının önü ancak Yenilenebilir Enerji Yasası’nın TBMM’de kabul edilmesiyle açılacak. SoyutWind Proje Geliştirme Direktörü Ali Çolak, yasanın kabuluyle başlayacak yatırımların ilk etapta 50 bin kişinin üzerinde istihdam yaratacağını düşündüklerini açıkladı.

Çolak, rüzgar, güneş, hidrolik ve biokütle konusunda önümüzdeki 20 yılda dünyada 600 milyar doların üzerinde yenilenebilir enerji yatırımı yapılacağının tahmin edildiğini vurgulayarak, “Bu da dünyada yenilenebilir enerji teknolojileri üreten, bu teknolojileri üreten firmalara parça tedarik eden, fizibilite hazırlayan, finansman sağlayan, teknik servis veren en az 20 milyon kişiye iş sağlamak anlamına geliyor. Rüzgar santralleri için de şu anda kısıtlı olan çalışan sayısının, projelerin hayata geçmesiyle 10 bin kişiyi bulacağı düşüncesindeyiz” diye konuştu. Petrol, kömür gibi konvansiyonel enerji türlerinin sağladığı istihdam oranına kıyasla yenilenebilir enerji yatırımlarının yarattığı iş gücünün daha fazla olduğu belirten Çolak, Dünyada hızlı bir ivme yakalayan yenilenebilir enerji dallarındaki istihdam oranının ilerleyen yıllarda  Türkiye ve dünyada önemli ölçüde artacağını öngörüyor.

SoyutWind Proje Geliştirme Direktörü Ali Çolak, Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kanunu’nun çıkmaması yüzünden yatırımcıların projeleri askıya aldıklarını belirterek “Yasa çıktığında Türkiye’de rüzgar türbini, su türbini, güneş panellerinin üretimi yaygınlaşacak. Bu, hem istihdama, hem vergiye, hem de ülkenin ekonomisine çok büyük katkı sağlayacak” dedi.

Yenilenebilir enerjinin kalıcı istihdamı daha fazla

Nükleer ve termik santrallere göre rüzgar ve güneş enerjisi santrallerinin istihdam gücü daha yüksek. 1 megavat gücündeki güneş enerjisi santrali ya da rüzgar enerjisi santrali kurulurken ve işletilirken ortalama 10 kişi istihdam edilirken, aynı büyüklükteki termik santralin istihdam olanağı 1 kişi. 

Birleşmiş Milletler Çevre Programı tarafından hazırlanan 'Global Green New Deal' başlıklı Politika Belgesi’ne göre, yenilenebilir enerjiye yatırım, hem ekonomik hem de fayda dağılımı yüksek. Son yıllarda 2.3 milyon civarında insan, küresel anlamda birincil enerji alanının sadece yüzde 2’lik kısmını oluşturan yenilenebilir enerji sektöründe iş buldu. Küresel olarak, 2030 itibariyle yenilenebilir enerji sektörüne tahmini olarak 630 milyar dolarlık yatırım, 2.1 milyon rüzgâr enerjisinde, 6.3 milyon güneş enerjisinde ve 12 milyon bioyakıt bağlantılı tarım ve endüstride olmak üzere, en az 20 milyon kişiye ek iş yaratacağı düşünülüyor.
 
SoyutWind

1974 yılında kurulan ve merkezi Ankara’da bulunan Soyut Holding’e bağlı bir şirket olarak faaliyet gösteren SoyutWind, büyük kapasiteli rüzgar türbinleri imal ediyor. Ankara Temelli’deki fabrikası 15 bin m2 kapalı, 120 bin m2 açık alana sahip ve yılda 1,5 mW’lik 90 türbin üretme kapasitesinde. Bu fabrikada rüzgar türbini, kule ve kanat imalatı yapıyor. SoyutWind, yurtiçinde temiz enerji konusunda pek çok başarılı projeye imza attığı gibi, son yıllarda dünyanın farklı bölgelerinde gerçekleştirdiği uluslararası projelerle 5 yıl içinde 350 mw gücünde rüzgar türbinleri üretmeyi hedefliyor.

SoyutWind, Birleşmiş Milletler projesi kapsamında Afrika’nın Eritre ülkesine 7 rüzgar türbini kurdu. Bu proje ile Eritre’de pek çok köy ve kasabanın ilk kez elektrik enerjisine kavuşması sağlandı. Yine Afrika’nın Moritanya ülkesinde Kanadalı bir firma ile ortak rüzgar türbini projesi gerçekleştirdi. Önümüzdeki dönemde de Belarus ve Pakistan’da rüzgar türbini kurma projesine start vermeye hazırlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yenilenebilir-enerji-ekonomiye-umut-olacak_80527.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!