Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yenilenebilir Enerjide Kutsanmış Ülkesiniz

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) Müdürü Helene Pelosse, Türkiye’deki yenilenebilir enerji potansiyelinin “müthiş” olduğunu belirterek, “Türkiye bu alanda kutsanmış bir ülke. Ancak doğru politikalar izlenmezse, atağa geçmeniz zor olur” dedi.

Hürriyet Gazetesi
Yenilenebilir Enerjide Kutsanmış Ülkesiniz

STRONG>Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) Müdürü Helene Pelosse, Türkiye’deki yenilenebilir enerji potansiyelinin “müthiş” olduğunu belirterek, “Türkiye bu alanda kutsanmış bir ülke. Ancak doğru politikalar izlenmezse, atağa geçmeniz zor olur” dedi.

9. Dünya Rüzgar Enerjisi Konferansı (WWEC) sonrasında sorularımızı yanıtlayan Pelosse, “Bu alanda ne kadar erken harekete geçerseniz, o kadar avantajınız olur. Diğer ülkelerden önce uzmanlık ile kapasitenizi geliştirebilir, binlerce kişiye yeni istihdam alanları yaratabilir ve bölgedeki yatırımları da çekersiniz” diye konuştu.

Türkiye’nin rüzgar enerjisinde dünya sıralamasında geri kalmadığını, ancak henüz önde gelen ülkeler arasında da yer almadığını söyleyen Pelosse, şunları dile getirdi: “Türkiye kısa dönemde bölgesinde başı çekecek. Yani, bölgenin showcase (vitrin) ülkesi olacak ve diğer ülkelere de yön verecek. Türkiye şu anda zaman kazanıyor. Rüzgar enerjisinin birim fiyatını belirlemek kolay bir iş değil. Bazı ülkeler başlangıçta inanılmaz yüksek teşvikler vererek, daha sonra fiyat balonu sıkıntısıyla karşılaştılar.”

Sektör hep sancılıydı

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Murat Durak da, Türkiye’de rüzgar enerjisi sektörünün gelişiminin yeterince iyi olmadığını belirterek, şunu söyledi: “Türkiye’de rüzgar sektöründe her şey ne yazık ki yolunda değil. Rüzgar enerjisi sektörü başından sonuna kadar hep sancılı oldu. İki yıldır EPDK lisansları vermiyor. Bakanlığın 2020 hedefi 20 bin megavat kapasiteye ulaşılması ama bu rakamdan ziyade 12 bin daha kabul edilebilir görünüyor. Yabancı şirketler bu ülkeye türbin satıyorsunuz. Lütfen bu ülkeye yatırım da yapın. Yoksa sizin ülkeniz krizden çıkınca biz krize gireceğiz.”

32 bin megavatlık lisans

Elektrik İşleri Etüd İdaresi (EİE) Genel Müdürü Mustafa Kemal Büyükmıhcı ise, EPDK’dan 32 bini aşkın megavatı dolduracak lisanslamayı yapmasını beklediklerini vurgulayarak, yenilebilir için yeni yasanın da bu yıl çıkarılmasını hedeflediklerini söyledi.

Kızılderili duası okudu

DÜNYA Rüzgar Enerjisi Enstitüsü kurucularından Volker Thomsen, “Dünyada hâlâ petrol savaşları yaşanıyor. Hatta geçmişteki konular nedeniyle bile savaşanlar var. Tabiat ana bugün gözyaşı döküyor” dedi. Thomsen, Kızılderili duası da okurken, Meksika Körfezi’nde yaşananlara ilişkin ise, “Tabiat ana yaralı, kanıyor ve bu bizim için dikkate alınması gereken bir uyarı. Bizim toplu duamız sayesinde petrol sızıntısı iyileşsin” diye konuştu.

 

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/yenilenebilir-enerjide-kutsanmis-ulkesiniz_80402.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!