Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yenimahalle’de Oto Galeriler Taşınıyor

Yenimahalle Belediyesi, ilçe sınırları içerisinde bulunan tüm oto galerileri düzenli ve yerleşik bir ortama taşımak için çalışmalara başladı. Galericilerin görüş ve önerileri de alınarak yapılacak olan proje ile hem galericiler hem de otomobil alıp satmak isteyen yurttaşların alışveriş yapacağı güzel bir ortam yaratılacak.

Cumhuriyet ANKARA
Yenimahalle’de Oto Galeriler Taşınıyor

Yenimahalle Belediyesi, ilçe sınırları içerisinde bulunan tüm oto galerileri düzenli ve yerleşik bir ortama taşımak için çalışmalara başladı. Galericilerin görüş ve önerileri de alınarak yapılacak olan proje ile hem galericiler hem de otomobil alıp satmak isteyen yurttaşların alışveriş yapacağı güzel bir ortam yaratılacak.

Yenimahalle’de özellikle Demetevler bölgesinde bina altlarında bulunan oto galerinin ve bu binalarda oturan yurttaşların rahatsızlıkları dikkate alınarak yapılan proje için; belediye mülkiyetinde bulunan araziler içerisinden ATİSAN Sanayi Sitesi’nin arkasında, Abdülhalik Renda Caddesi üzerinde bulunan 16 bin metrekarelik alan uygun görüldü. “Anakent Belediyesi’nin işi” diyerek geri çekilmeyeceklerini ve yurttaşların ihtiyaçlarını karşılamak için çalıştıklarını belirten Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Hem galericilerin hem de vatandaşlarımızın yararına olacak her şeye varız. Bizler üzerimize düşeni yaparak halkımızın yararına olacak işlere imza atacağız” dedi. Yaklaşık 1600 aracın sergilenmesi için yapılan proje, 79 oto galerisine hizmet verecek. Her bir oto galerisi 100 metrekarelik kapalı alan ve toplamda 20 araçlık satış ve sergi alanına sahip olacak. Banka, noter, kafeterya ve aracılık hizmetlerini yürütecek olan büroların da bulunacağı bu alanda ilerleyen aşamalarda Emniyet Müdürlüğü’nün ekiplerinin de olması planlanıyor.

‘Herkesin memnun olacağı bir proje’

Finansman ve örgütlenme modelinin geliştirilebilmesi, galericilerin görüş ve önerilerinin alınması için avan projesi tamamlandı. Avan projesini inceleyecek olan oto galericilerin bu çalışmalar yapılırken projeye dahil edildiğini vurgulayan Yaşar, “Bu ortak alanda ticari yaşamlarını sürdürecek olanlar oto galerilerin sahipleridir. Onların fikirleri de bizim için çok önemli. Bu projeyi onlara sunduk ve şimdi onların bu konudaki görüş ve değerlendirmelerini bekliyoruz” diye konuştu.

‘Anakent’in sorumluluğunda’

Oto galerinin taşınması sorumluğunun Anakent Belediyesi’ne ait olduğunu vurgulayan Yaşar, “İstanbul’da da İzmir’de de il belediyeleri oto galerilerine belirledikleri yerleri tahsis etmiştir. Kooperatifler kurarak, onlara yer gösterilmiştir. Bu şekilde otogaz sıkıntısından ve kaldırım işgalinden yurttaşlar kurtarılmıştır. Temizlik açısından da önemi büyüktür ama bugün geldiğimiz noktada Anakent Belediyesi herhangi bir çalışma yapmamıştır” dedi. İçişleri Bakanı’nın da konuya ilişkin girişimde bulunduğuna dikkat çeken Yaşar, şöyle devam etti:

“Anakent Belediyesi’nin gündeminde böyle bir konunun olmadığı da anlaşılıyor. Biz Yenimahalle olarak bunu düşündük. Gönül isterdi ki Anakent Belediyesi, kentin hem doğusuna hem de batısına bu tip oto galeri alanları kursun ve ilçe belediyelerine talimat versin. Yenimahalle’de belediyemize ait bir arazide 79 tane oto galerisi için bir proje geliştirdik. Yenimahalle’deki galerici arkadaşlarımızın buraya taşınmasını istiyoruz. Kendileriyle de görüşmeler sürüyor. ikinci el aracın satış noktası burası olacak. Çevre düzenlemesi, bankası ve kafeteryasıyla küçük bir merkez oluşturacağız. Önümüzdeki yıl yaşama geçirilecek olan bu proje araba alım satımında büyük kolaylık sağlayacak.”

Avrupa Birliği’ne girmek isteyen bir ülkede galerilerin kent içlerinde olmasının “gülünç” olduğunu kaydeden Yaşar, “Oto galerilerin belli sanayi bölgelerine toparlanması şarttır. Halkın ihtiyaçlarını belediye başkanlarının düşünmesi gerekir. Bunun başarıya ulaşması için Yenimahalle esnafının bize destek vermesini bekliyoruz. Oradaki esnafa yer göstermeden dükkânlarından etmek benim dünya görüşüme aykırı. Yurttaşlara da bu sıkıntıdan kurtulacak” diye konuştu.

Gökçek yapamamıştı

Anakent Belediye Başkanı Gökçek, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın girişimlerinin ardından şunları söylemişti:

“Beşir Ağabey, aşağı yukarı 2-3 yıldan beri kişisel olarak bana bu işi bitirmemizi söylüyor. Bu manada iş bitmeyince biraz daha bizi sıkıştırarak konuyu halletmeye çalışıyor. Ben bundan en ufak bir alınganlık göstermiyorum. Çünkü Beşir Bey art niyetle söylemiş değildir. Netice itibariyla ağabey dediğimiz bir kişidir. Samimiyetle bu işin bir an önce bitmesini istiyor. Buradan Beşir Ağabey’e çağrıda bulunuyorum. 30 milyon dolar bulursa kamulaştırmayı hemen bitiririz, sorunu da hemen hallederiz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/yenimahallede-oto-galeriler-tasiniyor_72288.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!