Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yenimahalle’de Parklar Geceleri ‘GÜNEŞLE’ Aydınlatılıyor

Yenimahalle parkları güneş enerjisiyle aydınlatılıyor. Projeyle yüzde 70’lik bir enerji tasarruffu hedefleniyor. Elektrik ile aydınlatılan parkların ay sonunda kabarık faturalara dönüştüğünü anlatan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, güneşi kullanarak 132 bin TL olan faturayı 24 bin TL’ye indireceklerini belirtti.

Cumhuriyet ANKARA
Yenimahalle’de Parklar Geceleri ‘GÜNEŞLE’ Aydınlatılıyor

Yenimahalle parkları güneş enerjisiyle aydınlatılıyor. Projeyle yüzde 70’lik bir enerji tasarruffu hedefleniyor. Elektrik ile aydınlatılan parkların ay sonunda kabarık faturalara dönüştüğünü anlatan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, güneşi kullanarak 132 bin TL olan faturayı 24 bin TL’ye indireceklerini belirtti.

Yenimahalle’deki iki parka kurulan güneş pilleri sayesinde gündüz güneşten aldığı enerjiyi depolayan piller, gece parkların ücretsiz aydınlanmasını sağlıyor. Başkan Yaşar, uygulamaya koydukları sistemle ciddi oranda tasarruf ettiklerini belirtirken, “Yenimahalle’de güneş batmıyor” dedi. Parkların aydınlatmasının belediyeye maddi anlamda büyük bir yük getirdiğini belirten Başkan Yaşar, “Belediye kaynaklarını tasarruflu kullanmamız gerekiyor. Bu düşünceden yola çıkarak var olan bir kaynağı yani güneşi kullanarak aydınlatma yaptık. Her ay yüksek faturalar ödemek zorunda kalıyorduk. Aylık 132 bin TL ödediğimiz faturayı da 24 bin TL’ye indirdik. Biz bu maliyeti yüklenmek yerine güneş enerjili sisteme geçiş yaptık. İki parkın sistemini kurarken belediyedeki atıl malzemeleri kullandık, hiç para harcamadık” dedi. Güneş enerjili sistemin birçok avantajı bulunduğuna değinen Yaşar, elektrik kesintisi olsa bile, sistem sayesinde hiçbir şekilde etkilenmeyeceklerini aktardı. Yaşar, sistemi havuz pompalarını çalıştırmak için de kullanacaklarını kaydetti.

Parklarda bulunan ampüllerin aydınlatmadan ziyade gökyüzünü ısıttığını ifade eden Yaşar şöyle konuştu:

“Türkiye’deki birçok parkta, Avrupa’da kullanılması yasak olan Flamenli ampuller kullanılıyor. Flamenli ampullerin içindeki teller ısınıyor, enerjinin yüzde 90’ını ısı olarak dışarı veriyor, yüzde 10’nu ise ışık olarak veriyor. Yani bilinçsiz bir şekilde gökyüzünü ısıtıyoruz. Biz parklardaki bu lambaları da ışık değerini koruyan fakat daha az enerji harcayan Led ampullerle değiştiriyoruz. Bu lambalarla gökyüzünü ısıtmadan, Yenimahalle’yi aydınlatıyoruz.”

Güneş enerjili aydınlatma sistemini şu an için iki parkta uyguladıklarını kaydeden Başkan Yaşar, sene sonuna Cemre Parkı’ndan Yasemin Parkı’na kadar Yenimahalle’nin çeşitli bölgelerindeki 10 parkta sistemi hayata geçireceklerinin altını çizdi. Yaşar, ayrıca parklarda 72 adet süs havuzu bulunduğunu ve bunların gereksiz saatlerde de çalıştığını hatırlatarak, bu havuzların insanların parkları kullanım saatleri ve yoğunluğuna göre ayarlanarak çalıştırılacağını ve bundan da tasarruf sağlanacağını aktardı.

Güneş enerjili sistem nasıl çalışıyor?

Parklara kurulan güneş pilleri, güneşten alınan ışık enerjisini içindeki sistemle bataryalarda elektrik olarak depoluyor. Daha sonra bataryalardan da akşam saatlerinden sabaha kadar aydınlatma sağlanıyor. Ortalama 10 saat sağlıklı aydınlatma yapılan sistem, kış şartlarına uygun olarak tasarlandı. Önceden park ışıklarının gece 01.00’de söndürüldüğünü belirten Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar şimdi ise, parkların akşam güneşin battığı saatten, güneşin ilk ışıklarına dek aydınlandığını, böylece yurttaşların güvenlik açısından da sıkıntı çekmediğini belirtiyor. Yakın zamanda güneş pillerinin belediye sınırları içindeki tüm parklara yerleştirileceğini belirten Yaşar, parkların güneş pilleri ile aydınlatılmasını Türkiye’deki diğer belediye başkanlarının da örnek almasını istiyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/yenimahallede-parklar-geceleri-gunesle-aydinlatiliyor_71330.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!