Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yeraltı Otoparkında Engel Yok

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, Kültürpark içinde yapmak istediği 591 araçlık yeraltı otoparkına Danıştay 6. Dairesi'nden sonra, İzmir 1'inci İdare Mahkemesi de onay verdi. Danıştay 6. Dairesi'nin, otoparkın imar planlarının iptaline ilişkin alınan 3 mahkeme kararını bozmasından sonra 1'inci İdare Mahkemesi de aynı doğrultuda karar verdi.

Yeni Asır Gazetesi
Yeraltı Otoparkında Engel Yok

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, Kültürpark içinde yapmak istediği 591 araçlık yeraltı otoparkına Danıştay 6. Dairesi'nden sonra, İzmir 1'inci İdare Mahkemesi de onay verdi. Danıştay 6. Dairesi'nin, otoparkın imar planlarının iptaline ilişkin alınan 3 mahkeme kararını bozmasından sonra 1'inci İdare Mahkemesi de aynı doğrultuda karar verdi. 1. İdare Mahkemesi, "Dava konusu imar planlarında, imar ve koruma mevzuatına aykırılık bulunmamaktadır" dedi.

Böylece yeraltı otoparkı davası noktalanmış, otopark inşaatının devamıyla ilgili herhangi bir engel kalmamış oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Danıştay 6. Dairesi'nin bozma kararının ardından inşaatına başladıkları otoparkın, önümüzdeki aylarda tamamlanıp hizmete gireceğini söyledi.

3 ayrı dava

Yeraltı otoparkı, bir süre sonra mahkeme engeliyle karşılaştı. Bazı meslek odaları ile mimar Nejat Saygıner ve avukat Noyan Özkan, otoparkla ilgili yapılan imar planlarının iptali için 3 ayrı dava açtı. İzmir 1. İdare Mahkemesi, 20 Kasım 2007'de aldığı kararla, otoparkın, İzmir'in tarihsel süreci içinde kent kimliğini, peyzajını oluşturan sosyal etkinliğe ve yeşil alan işlevleri dışında olduğuna karar verdi. Büyükşehir, iptal kararlarına itiraz etti.

Danıştay 6. Dairesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi'nin itirazı üzerine 1'inci İdare Mahkemesi'nin 3 kararını da bozdu. Danıştay bozma kararında, "Sosyal donatı ve teknik altyapıları artıran, ilgili Koruma Kurulu'nca da uygun görülen dava konusu, koruma amaçlı imar plan değişikliklerinin planlama ilkeleri ile kentsel gereksinimlere uygun olduğu açıktır" dedi. Danıştay'ın kararları bozmasının ardından dava dosyaları tekrar İzmir 1. İdare Mahkemesine geldi. Geçtiğimiz günlerde davaya tekrar bakan 1'inci İdare Mahkemesi, otoparkın yapımını uygun buldu.

Çukur, toprakla dolduruldu

Yeraltı otoparkı; Kültürpark 26 Ağustos Kapısı'ndan girişte, yolun sağ ve solunda yıkılan Türkiye Pavyonu ve Özdemir Sabancı Pavyonu ile diğer binalardan kalan alanın altına yapılacak. Otoparkın temel çukurunun yolda kalan bölümleri, açılan davalarda alınan yürütmenin durdurulması kararı üzerine toprakla doldurulmuştu. Geri kalan temel çukurlarının çevresi kapatılmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeralti-otoparkinda-engel-yok_67925.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!