Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yeraltı Suyu Kullanımının Artması, Obruk Oluşumlarını Artıracak

Denizli'nin Çivril ilçesindeki bir ay çekirdeği tarlasında 10 metre çapında 5 metre derinliğinde obruk oluşması sonrası hazırlanan raporda, “Yer altı su kullanımının artması ve su seviyesinin düşmesine bağlı olarak obruk oluşumlarında artma olabileceği düşünülmektedir.” denildi.

yapi.com.tr
Yeraltı Suyu Kullanımının Artması, Obruk Oluşumlarını Artıracak

Denizli İli Çivril ilçesi Yakacık Mahallesi Elmalı mevkiinde geçtiğimiz günlerde çökme sonucu ay çekirdeği ekili tarlada 10 metre çapında 5 metre derinliğinde bir obruk meydana geldi. Yaşanan olay sonrası Pamukkale Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü ve Jeoloji Mühendisleri Odası Denizli Şubesi tarafından oluşturulan bir ekip tarafından yerinde inceleme yaparak bir rapor hazırladı.

BirGün’de yer alan habere göre; Prof. Dr. Mehmet Özkul, Doç. Dr. Barış Semiz ve Dr. Öğr. Üyesi Suat Taşdelen’in hazırladığı raporda; yeraltı sularının denetimsiz kullanılmasına dikkat çekerek, “Yakacık obruğu kiltaşı-killi kireçtaşı ve marnlarla temsil edilen Neojen yaşlı göl istifinin üst kısmında meydana gelmiştir. Obruğun meydana geldiği nokta, Baklan-Çivril Grabeni’ni KB’dan sınırlayan KD-GB uzanımlı verev atımlı faya çok yakındır. Obruk oluşan alanda özel şahısların ve DSİ’nin sondaj kuyuları bulunmaktadır. Yörede yıllar içinde yeraltı su seviyesinin düştüğü yerel halk tarafından dile getirilmiştir. Sonuç olarak Yakacık obruğu, fay zonuna yakın bir noktada, Neojen yaşlı gölsel kireçtaşlarında gelişmiştir. Obruk oluşumuna yeraltında çözünmeye bağlı gölsel kireçtaşlarında gelişmiş olan yeraltı boşluğunun tavanının çökmesi neden olmuştur. Yöredeki sondajlardan yapılan yeraltı suyu çekiminin de obruk oluşum sürecini hızlandırdığı düşünülmektedir." denildi.

Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: "Jeoloji Mühendisleri Odası Denizli Şubesi olarak uyarıyoruz: Yer altı su kullanımının artması ve su seviyesinin düşmesine bağlı olarak obruk oluşumlarında artma olabileceği düşünülmektedir. Bölgedeki tarımsal faaliyetler için yeraltından çekilen toplam su miktarının hızla azaltılması ve denetim altına alınması gerekmektedir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeralti-suyu-kullaniminin-artmasi-obruk-olusumlarini-artiracak_181772.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!