Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Dedemli'ye Yeni Yerleşke
BÖLÜM SPONSORU

Yerebatan Sarnıcı’nda Çökme Tehlikesi

Sultanahmet’teki 1478 yıllık Yerebatan Sarnıcı, 7 Haziran’dan itibaren bölgenin araç trafiğine kapatılmasının ardından turist otobüslerinin indirme-bindirme noktası olarak sarnıcın tam da tavanına denk gelen bölümün belirlenmesi nedeniyle çökme tehlikesi yaşıyor. 1997 yılında İstanbul 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, sarnıcıın

Cumhuriyet Gazetesi
Yerebatan Sarnıcı’nda Çökme Tehlikesi

Sultanahmet’teki 1478 yıllık Yerebatan Sarnıcı, 7 Haziran’dan itibaren bölgenin araç trafiğine kapatılmasının ardından turist otobüslerinin indirme-bindirme noktası olarak sarnıcın tam da tavanına denk gelen bölümün belirlenmesi nedeniyle çökme tehlikesi yaşıyor. 1997 yılında İstanbul 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, sarnıcıın bulunduğu Yerebatan Caddesi’ni tarihi yapıya zarar verdiği için ağır araçların geçişine kapatmıştı.

Yüksek mühendis-mimar ve hukukçu Cengiz Alatlı, sarnıcı tehdit eden uygulumayla ilgili 21 Temmuz’da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Topbaş ve Demir’in Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yasası’nı ihlal ettiğini savunan Alatlı, 6 Temmuz’da fiziki müdahalenin durdurulması için İstanbul Valiliği, Fatih Kaymakamlığı ve Fatih Belediye Başkanlığı’na sunduğu dilekçelerin de dikkate alınmadığını belirtti.

Alatlı, suç duyurusunda koruma kurulunun 13 yıl önce aldığı kararı anımsatarak “Daha önce Yerebatan Caddesi üzerinden yalnızca tek bir otobüs geçerken zorunlu uygulama sonucu her biri 15 ton ağırlığında 3-5 otobüs aynı anda duruyor, yolcu indirip bindiriyor. Sarnıca 1997 yılında kurul üyelerinin bile tahmin etmemiş olduğu düzeyde zarar veriyorlar” dedi. İlgili yasalar uyarınca kamu görevlilerinin soruşturulması için izin isteme işlemleri ve dava sürecinin en az 2 yıllık bir süre gerektirdiğine dikkat çeken Alatlı, Yerebatan Sarnıcı’nın tuğla, tonoz ve mermer sütunlarının bu sürece dayanamayacağını vurguladı. Sarnıcın her gün biraz daha güçsüzleştiğini ifade eden Alatlı, 1500 yıllık anıt yapının bu sürede ağır şekilde tahrip olacağını kaydetti.

Rehberler uyarıyor

Yıllardır Sultanahmet’te turist gezdiren rehberler de tehlikeye dikkat çekerek “Turist otobüsleri eskiden Ayasofya’nın önünde indir bindir yapıyordu. Yıllar önce ‘sarnıç çöker’ diye ağır araçların girişinin yasaklandığı caddeye şimdi tonlarca ağırlığındaki otobüsler giriyor. Son bir aydır sarnıcın tavanından daha fazla su damlamaya başladı. Sarnıç yıkılacak diye çok korkuyoruz” dediler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yerebatan-sarnicinda-cokme-tehlikesi_81388.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!