Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yerel Otoparkların Kapasitesi 600 Bini Aşacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kentin otopark sorununu çözmek amacıyla 449 bin 924 araç kapasiteli 691 otopark inşa edecek. Otopark yatırımları ile, belediyeye bağlı otoparkların sayısının 3 bin 292'ye, toplam araç kapasitesinin 613 bine çıkacağı belirtiliyor. Bu otoparkların 7 bin 155 araç kapasiteli 16'sının inşaatına başlandı. 11 bin 120 araç

Hürriyet
Yerel Otoparkların Kapasitesi 600 Bini Aşacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kentin otopark sorununu çözmek amacıyla 449 bin 924 araç kapasiteli 691 otopark inşa edecek. Otopark yatırımları ile, belediyeye bağlı otoparkların sayısının 3 bin 292'ye, toplam araç kapasitesinin 613 bine çıkacağı belirtiliyor. Bu otoparkların 7 bin 155 araç kapasiteli 16'sının inşaatına başlandı. 11 bin 120 araç kapasiteli 25 otoparkın ihalesi yapılırken, 18 bin 450 araç kapasiteli 39 otopark için de Büyükşehir Belediye Meclisi'nden karar çıktı.

İstanbul yaklaşık 15 milyonluk nüfusu ile dünyada nüfus potansiyeli olarak 101 ülkeyi geride bırakan, yaklaşık 2.5 milyon taşıtın bulunduğu ve bu taşıtların yaklaşık yüzde 78'ini otomobil, yüzde 22'sini ise toplu taşıma araçlarının oluşturduğu ve her gün 600'a yakın aracın trafiğe katıldığı ve parklanmanın yüzde 90'ının yol üstünde olduğu bir şehir... Her gün artan araç sayısıyla İstanbul'un en önemli sorunlarından olan "otopark" sorunu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni harekete geçirdi. Büyükşehir Belediyesi, kentin otopark sorununu çözmek amacıyla 449 bin 924 araç kapasiteli 691 otopark inşa edecek. Büyükşehir Belediyesi'nin otopark yatırımları ile belediyeye bağlı otoparkların sayısının 3 bin 292'ye, toplam araç kapasitesinin 613 bine çıkacağı belirtiliyor. Yeni otoparklar, kullanılacak değişik teknolojilerle de dikkat çekecek. Otomobiller asansörle taşınacak, otoparkların üstü de yeşil alan haline getirilecek.

Klasik otopark anlayışını dışına çıkılarak; kent dokusuyla uyumlu yapılacak otoparklarda, sergi ve fitness salonları ile sosyal donatı alanları da bulunacak. Çoğunluğu yeraltına yapılacak otoparklarda otomobiller asansörle taşınacak ve üstü de yeşil alan olacak.

Ulaşım Daire Başkanlığı ve İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret AŞ’nin (İSPARK) koordinasyon ve aktarma noktalarını dikkate alarak planladığı otoparkların 7 bin 155 araç kapasiteli 16'sının inşaatına başlandı. 11 bin 120 araç kapasiteli 25 otoparkın ihalesi yapılırken, 18 bin 450 araç kapasiteli 39 otopark için de Büyükşehir Belediye Meclisi'nden karar çıktı.

Yeni otoparklar nerelere yapılacak?

İstanbul'da hayata geçen otoparklar, merkezi semtler kadar yeni gelişen bölgelerde de hizmet verecek. Beykoz'dan Şişli'ye kadar yeni otoparklar yapılıyor. İşte otopark projelerinin hayata geçtiği veya yakında geçeceği bölgeler: Kağıthane Emniyet, Yeşilce; Şişli Meşrutiyet, Esentepe, Kuştepe, Gayrettepe; Beyoğlu Kemer Hatun; Fatih İskenderpaşa, Ördekkasap, Hocaüveyiz, Muratpaşa; Maslak; Bahçelievler; Kadıköy Bahariye, Erenköy, İçerenköy, Kızıltoprak, Şaşkınbakkal, Kağıthane Cengiz Topel; Güngören Nezih Özmen, Nazif Gürman; Eminönü Polonya Pazarı, Şehsuvarbey; Ümraniye Namıkkemal, Atatürk; Küçükçekmece; Üsküdar. Beykoz Rüzgarlıbahçe, Kavacık; Kartal Soğanlık; Maltepe Hatboyu; Gaziosmanpaşa Merkez, Atatürk Bulvarı, Küçükköy, Fevzi Çakmak; Ümraniye; Bayrampaşa, Şile"

Otoparkların teknolojisi nasıl olacak?

Klasik sistemin yanı sıra otomatik ve yarı otomatik olarak inşa edilecek otoparklar, bilgisayarlarla donatılacak. Otomatik otoparklara bırakılan araçlar, asansörle katlara çıkarılacak ve ray sistemi ile boş olan park yerine yerleştirilecek.

Raflı otopark: Sürücüler otoparkın çıkışında SMS ve kartlı ödeme yapabilecek. Yarı otomatik otoparklarda, sürücü aracını park yerine çekecek ve araç lif sistemiyle raf şeklinde hazırlanan park yerlerine kaldırılarak yerden tasarruf sağlanacak.

Kule park: 30 metre yüksekliğinde 7x7 metrekarelik bir alana yapılabilecek kule otoparklara 50 araç park edebilecek. Bir palet üzerinde, dikey taşıyıcı ile taşınan araçların park yerlerine aktarılması sırasında, entegre bilgisayar sistemiyle denetim yapılacak. İlk kule otoparklar Şişli'ye yapılacak.

Park ev: Dışardan bakıldığında evi andıracak şekilde dizayn edilecek park evlerde de otomatik park sistemi uygulanacak.

Modüler park: Galvaniz veya çelikten yapılacak modüler katlı otoparklar, kolaylıkla monte edilip sökülebilecek. Sistemlerde otomatik ödeme ve kamera denetimi yapılacak.

Tam otomatik otopark: Bu otoparklarda rampa ve koridor olmayacak. Araç yüksekliklerinde katlar inşa edilecek. Aydınlatma ve havalandırma gereksinimi olmayan otomatik otoparklar, bilgisayar kontrolüyle çalışacak ve sadece gişe personeli bulunacak. Bu otoparklar, hırsızlık ve sürücülerden kaynaklanacak kaza risklerini de en düşük düzeye indiriyor.

Süper otoparklar rahatlatacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İSPARK; otopark projeleriyle İstanbul'da yeni sayfa açıyor Cihangir'deki otoparkta fitness salonu, sergilerin yapılacağı fuaye ve spor alanları bulunacak. Merter’de yapılacak olan otoparkta ise insansız işleyen tam otomatik bir sistem kurulacak. Bakırköy’de ise bir kat içinde üç katlı araba parkına imkan veren 'puzzle sistemi' denilen yarı otomatik park bulunacak. İSPARK yetkilileri 'teknolojik' otoparkların araba tahliyesi hızı konusunda iddialı ve "Avrupa'da ilk olacak" ifadesini kullanıyorlar.

Belediyenin hayata geçirdiği "Park et, toplu ulaşımla devam et" sistemi de dikkat çekiyor. Toplu taşımı teşvik etmek; vatandaşların rahata ulaşımını sağlamak için başlatılan uygulama ilk kez Ümraniye Haldun Alagaş Katlı Otoparkı'nda İSPARK tarafından uygulandı. "Park et devam et" projesi önce metrobüs güzergahlarında sonra tüm İstanbul'da uygulamaya başlanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından trafiğe bir çözüm olarak hizmete sunulan, Avcılar-Zincirlikuyu Metrobüs hattına İSPARK'tan otopark desteği gelmişti. Metrobüs güzergahının 12 noktasında "Park et metrobüsle devam et" uygulaması hayata geçiyor. Özel araç sürücüleri otomobilleriyle bu transfer merkezlerine gelecek otopark görevlilerinin bulunduğu otoparklarını park ettikten sonra metrobüs hattından faydalanabilecek. Transfer merkezlerinden üçü Balmumcu Yeraltı Otoparkı, Zeytinburnu Çırpıcı ve Merter Metro İstasyon’u yanında hizmete girmişti.

Okul bahçelerinin altına da otopark

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul'daki otopark kapasitesini; 4-5 katına çıkarmak için yaklaşık 150 okulun bahçesinin altına otopark yapmayı planlıyor. Belediye Meclisi, geçtiğimiz günlerde, cadde, park, okul bahçelerinin altın otopark olarak değerlendirilmesi yönünde bir karara imza attı. İSPARK; açık, kapalı ve cadde üstü otopark hizmetlerinden kazandığı parayla İstanbul'a yeni otopark yatırımları yapıyor. İstanbul'un prestij caddelerinin altına da otopark yapılıyor. Beşiktaş Yıldız Posta Caddesi altındaki 380 araçlık otopark 2005 yılında hizmete girdi. Zeytinburnu 58’inci Bulvar altındaki 500 araçlık otopark da bir süredir hizmet veriyor. Yeraltı otoparkı yapılan caddeler arasında Tarlabaşı Bulvarı, Bağdat Caddesi, Bahçelievler İzettin Çalışlar Caddesi, Bakırköy İstanbul Caddesi, Şişli Halaskargazi Caddesi, Şişli Vali Konağı Caddesi, Şişli Abdi İpekçi Caddesi de var.

Geçtiğimiz günlerde Şişhane-Taksim ve 4’üncü Levent-Maslak Oto Sanayi Metro Hatları'nın açılışını yapan Başbakan Erdoğan ve Kadir Topbaş da, metroya BELBİM'in yeni hizmeti İstanbulkart ile binmişti. Ulaşımda ve günlük hayatta büyük kolaylık sağlayacak temassız akıllı kart, yakında İstanbullular'ın kullanımına sunulacak. Ulaşımda AKBİL ile eş zamanlı olarak kullanılacak ve otopark, taksi, dolmuş, sinema, tiyatro ücreti ödenebilecek İstanbulkart ilk olarak Başbakan ve Büyükşehir Belediye Başkanı kullanmış oldu. İstanbulkart; bilet ya da jeton yerine AKBİL ile eş zamanlı olarak kullanılabilecek. Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İSPARK'ın kat otoparklarında kullanılan yeni elektronik kart, 'temassız akıllı kart' olarak da tanımlanıyor. Bu kartla vatandaşlar elektronik bilet, otopark, sosyal doku ve sosyal ve kültür hizmetlerinden daha nitelikli faydalanılacak. Kartın temassız çalışma özelliği, kullanım kolaylığı sağlıyor. Yolcu, kartı cüzdanda taşıyabiliyor.http://www.yapi.com.tr/haberler/yerel-otoparklarin-kapasitesi-600-bini-asacak_67920.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!