Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yerel Seçimler için 'Etkisi Kanıtlanmış' 9 Farklı Propaganda Yöntemi

Bu hafta kampanyalarda kullanılacak propaganda malzemelerinden örnekler vereceğim. Bu yöntemlerin tamamı ya da bir bölümü kampanyalara uyarlanabilir. Önerilen başlıklar sadece fikir vermek amacından ibaret. Malzemeleri bölge ve hedef kitlenin profiline uygun olarak seçmekte yarar var. Seçim stratejisini kurgularken sosyal psikolojinin

Referans Gazetesi
1 Yerel Seçimler için 'Etkisi Kanıtlanmış' 9 Farklı Propaganda Yöntemi

Propaganda stratejileri ve politik kampanyalar bugün pazarlama disiplininin önemli bir dalı haline geldi. Deneyimli ya da deneyimsiz olsun, adayların bilimsel propaganda kurallarını her zeminde dikkate alması lazım. Yerel seçimlere katılacak adaylar için propaganda çalışmalarına temel olacak 7 ilkeyi geçen hafta yazdım. Bu hafta ise kampanyalarda kullanılacak propaganda malzemelerinden örnekler vereceğim. Bu yöntemlerin tamamı ya da bir bölümü kampanyalara uyarlanabilir.

Önerilen başlıklar sadece fikir vermek amacından ibaret. Malzemeleri bölge ve hedef kitlenin profiline uygun olarak seçmekte yarar var. Seçim stratejisini kurgularken sosyal psikolojinin ayrıntılarını bilen birkaç pazarlama uzmanını tam bu aşamada bünyeye katmak başarı şansını artıracaktır.

Etkisi kanıtlanmış 9 propaganda malzemesi
 
Başta Amerika olmak üzere Uzakdoğu ve Avrupa'da gerçekleşen seçim kampanyaları klasik propaganda yöntemlerinin artık devrini doldurduğunu gösteriyor. Kampanyalarda yeni nesil uygulamalara yer vererek başarı şansını artırmak mümkün. İşte kampanya sırasında kullanılan etkileri "psikolojik algı" deneyleriyle kanıtlanmış propaganda gereçlerinden bazı örnekler.
 
1. Seçilmiş binaları dev görüntülerle giydirin!

Poster ya da afişlerin sınırları içinde kalmayın. Belde, ilçe ve ilinizde uygun binalara hedeflediğiniz stratejik kurguları içeren görüntüleri giydirin. Kendi görüntünüzü koymayı da unutmayın! Görüntünün olabildiğince büyük olması başarı şansınızı artıracaktır! Yöntemin psikolojik olarak insanları derinden etkilediği, görüntüdeki büyüklüğün adayın gücüyle özdeşleştiği bilimsel olarak kanıtlanmış.
 
2. Vaatlerinizi üç boyutlu hale getirin!

Sözlü ya da yazılı vaatlerinizi simgeleştirin. Böylece vaatlerinizin organik anlamda algılanıp bellek üzerine kazınmasını sağlayacaksınız. İnsan belleğinin üç boyutlu nesneleri daha kolay algıladığı biliniyor. Örneğin amacınız asfalt yapmaksa bunu bir silindir maketiyle simgeleyin. Elinize alın; kürsünüze, masanıza koyun! Hatta her gittiğiniz yerde size eşlik etsin!
 
3. Ev ziyaretleri için şaşırtıcı armağanlar geliştirin!

Yerel yöneticilerin büyük kozu halkla bütünleşmektir. Ev ziyaretlerine önem verin. Ziyaretlerinizi anlamlı hediyelerle süsleyin. Örneğin çocukların ihtiyaçlarını dikkate alın. Bebekli aileler için "biberon seti" ya da çocuklar için "ders gereçleri" gibi onlarca seçenek geliştirin. Paketlerin üzerinde parti ambleminiz ve portreniz mutlaka bulunsun. Çocuklara gösterilen ilgi sizin bakış açınızın farklılaşmasını sağlayacaktır!
 
4. Gazete eklerine önem verin

En detaylı propaganda faaliyeti ancak yazılı basınla gerçekleşir. Gazete tirajlarını araştırın. "Insert"ler hangi semt ve mahallerde ilgi görüyor? Tercih yapın, hedefe uygun mesajlar verin. Sayfalar tam gazete boyutunda olsun. Renkli baskılardan kaçınmayın. Gazeteleri ücretsiz dağıtmanız etkiyi daha da artıracaktır!
 
5. Gövde gösterilerini TIR'larla yapın.

Yeni olmaları halinde TIR kamyonları açık hava aksiyonlarında etkili birer mesaj platformu haline dönüştürülebilir. Büyüklükleri etkileyicidir. Seçim konvoylarını binek araçlarla değil, özel hazırlanmış TIR filolarıyla yapın. Gerekirse bu araçların bir bölümüne yöre halkının sevdiği sanatçıları koyun. Canlı müzik yapmak oldukça etkileyicidir. TIR araçlarını "gösteri filosu" haline de dönüştürebilirsiniz. Hedeflerinizi ayrıntılarıyla anlatan tematik gösteriler yapın. Kamyonlar tıpkı gezici bir müze gibi ziyaret edilsin! Amaç yine "büyüklük etkisi" yaratmak!
 
6. 'Elektronik gösteri merkezleri' kurun.

Taşınabilir propaganda "kiosk"larınızı yaya bölgelerine kurun. Vereceğiniz bilgiler sadece gösteriyi değil, bilgi sunumunu da içersin. Elektronik imkânlardan fazlasıyla yararlanın. Maketler, projeler ve mimari.. Alışveriş merkezleri içine kurulacak "stand'lar" da oldukça dikkat çekecektir. Dağıtacağınız kitap, broşür ve ilanları küçük armağanlarla süslemeyi unutmayın.
 
7. Projelerinizi 'simülasyon tekniği'yle somutlaştırın

Belde, ilçe ve kentinizi nasıl bir gelecek bekliyor? Simülasyon tekniğiyle tıpkı bir bilgisayar oyunu gibi hazırlatacağınız DVD'lerle propagandanıza renk katın. Bilgisayarı olan her eve, ofise ve kuruma göndereceğiniz "virtual tour" içeren simülasyon disklerini topluluğa açık yerlerde de yayımlatabilirsiniz. Programı sunan dış ses mutlaka kendi sesiniz olsun!
 
8. Şimdiden örnek olacak bir icraata başlayın!

İcraatınızın simgesi olacak eylemsel bir başlangıç yaratın. Örneğin üzerinde görüntünüzün bulunduğu bir dış cephe boyasını propaganda malzemesi olarak kullanın. Boya kentleşmenin, yenileşmenin ve estetiğin işaretidir. Kentin görüntüsünü nasıl değiştireceğinizi ayrıntılarıyla anlatın. Bu teknik onlarca başka konuyla çeşitlendirilebilir.
 
9. Sorunları görsel malzeme haline getirin!

Bozulmuş asfaltlar, tozlu yollar, hava kirliliği ya da toplanmayan çöpler! İrkiltici propaganda tekniklerine "sıcak yöntem" adı verilir. İyi bir grafikerin hazırlayacağı "negatif kompozisyonları" görüntüye çıkarın. Kalitesiz kâğıtlara bastırın ve dağıtın. Rakiplerinize karşı indirekt yapacağınız bu tür göndermeler sizi biraz daha öne çıkaracaktır.
 

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/yerel-secimler-icin-etkisi-kanitlanmis-9-farkli-propaganda-yontemi_65542.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Özellikle 5.tüyo çok önemli ve katılıyorum. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!