Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yerel Yönetime Olağanüstü Yetki

Kentleri gecekondu ve kaçak yapılardan kurtarmak amacıyla hazırlanan Dönüşüm Alanları Kanunu tasarısı, belediyelere ve il özel idarelerine, 'imar planı bulunsun veya bulunmasın, kentsel ve kırsal tüm alanlarda' kentsel dönüşüm projesi uygulama yetkisi veriyor.

Radikal Gazetesi
Yerel Yönetime Olağanüstü Yetki

entleri gecekondu ve kaçak yapılardan kurtarmak amacıyla hazırlanan Dönüşüm Alanları Kanunu tasarısı, belediyelere ve il özel idarelerine, 'imar planı bulunsun veya bulunmasın, kentsel ve kırsal tüm alanlarda' kentsel dönüşüm projesi uygulama yetkisi veriyor. Tasarıyla Sevda Tepesi'ne imar ile Galataport ve Dubai Kuleleri'ne izin yolunun da açılacağı belirtiliyor.

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma Komisyonu'ndaki görüşmelerine gelecek hafta devam edilecek Dönüşüm Alanları Hakkında Kanun tasarısıyla ilgili olarak CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir yedi sayfalık bilgi notu hazırlayıp, Genel Başkan Deniz Baykal'a sundu. Kentleri gecekondulardan, depreme dayanıksız binalardan ve kaçak yapılardan kurtarmak için dönüşüm projeleri uygulanmasını desteklediklerini belirten Karademir, hazırlanan tasarıyı bu yönüyle olumlu bulduklarını, ancak tasarıda amacı aşan hükümler olduğunu vurguladı.

Tasarının 'kapsam' başlıklı maddesi, kamuya ya da şahsa ait her türlü arsa ve arazilerle üzerlerinde bulunan bütün yapıların dönüşüm alanı olarak ilan edilebilmesine olanak sağlıyor. Dönüşüm alanında kalan özel şahıslara başka alanlarda mülk verilecek. Bu düzenlemenin tek istisnasını, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait harekât, eğitim ve savunma amaçlı alanlar oluşturuyor.

Karademir, tasarı 'Hazine'ye tescilli olmayan ama devletin hüküm ve tasarrufu altındaki sahipsiz malları da' kapsadığı için, kıyılar, meralar, yaylak ve kışlaklar ile ormanlarda da uygulanabileceğini savundu.

Tasarının 'genel esaslar' başlıklı maddesi de, Boğaziçi, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma, Kıyı, Çevre, Özel Çevre Koruma, Milli Parklar, Orman, Mera, Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Maden ve Köye Yönelik Hizmetler Hakkında Kanun'un da aralarında bulunduğu özel nitelikli yasa kapsamına giren alanlarda yerel yönetimlerce dönüşüm projesi uygulanmasına olanak sağlıyor. Yerel yönetimler buralarda proje uygularken, ilgili kurum, kuruluş ve kurulların görüş ve önerilerini alacaklar. Ancak tasarıda, yönetimlerin bu görüş ve önerilere uyma zorunluluğu getirilmiyor.

Yatırım da yapabilecekler
Tasarıya göre belediyeler ve il özel idareleri dönüşüm projelerini kendileri yapabileceği gibi, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ya da özel şirketlerle ortak da çalışabilecek. Dönüşüm projeleri sadece kenti kaçak yapılardan kurtarmak için değil, 'yatırım' amacıyla da hazırlanabilecek. Erdal Karademir, tasarının bu haliyle Suudi Arabistan Kralı'na ait Sevda Tepesi'nin imara açılması, Dubai kuleleri ve Galataport gibi projelerin kolaylıkla gerçekleşeceğini söyledi. Sevda Tepesi'nin imara açılmasının önünde 2960 Sayılı Boğaziçi Kanunu engel teşkil ediyor.

Tasfiye, yenileme, iyileştirme...
Hükümet, Galataport ve Haydarpaşa gibi projeleri hayata geçirebilmek için hem özel yasalar çıkarttı, hem de çeşitli yasalarda değişiklikler yaptı. Şimdi ise belediyeler bu tasarıya dayanarak, bir bölgeyi 'dönüşüm alanı' ilan ederek özel bir imar planı hazırlayacak. Bölgedeki yapılar tasfiye, yenileme, iyileştirme, geliştirme işlemine tabi tutulabilecek. Bu bölgede konut, ticaret, sanayi, rekreasyon, teknik altyapı, sosyal donatı alanları ve diğer yatırım ihtiyaçları için proje üretilebilecek. Belediyeler bu projeleri kendileri yapabileceği gibi özel şirketlerle proje ortaklığı kurabilecek. Bu projelerin Boğaziçi, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma ve Kıyı Kanunu gibi yasalara aykırılığı iddia edilemeyecek. Tasarı sayesinde Dubai Kuleleri ile Küçükçekmece ve Kartal'da planlanan dev konut, ticaret ve turizm projeleri kolaylıkla hayata geçebilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yerel-yonetime-olaganustu-yetki_48987.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!