Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yerin 27 Metre Altına Metro Çalışmasını Anlattı

Çalışmaların gece-gündüz devam ettiği Üçyol-Üçkuyular metro inşaatında yerin 27 metre altına inen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 5300 metre uzunluğundaki hattın yüzde 63'ünü oluşturan 3500 metrelik tünel kazısını tamamladıklarını açıkladı.

Yeni Asır Gazetesi
Yerin 27 Metre Altına Metro Çalışmasını Anlattı

alışmaların gece-gündüz devam ettiği Üçyol-Üçkuyular metro inşaatında yerin 27 metre altına inen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 5300 metre uzunluğundaki hattın yüzde 63'ünü oluşturan 3500 metrelik tünel kazısını tamamladıklarını açıkladı.

Son aşamada

11 kilometrelik raylı sistem ağını 100 kilometreye ulaştırma hedefiyle yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi, adım adım mutlu sona yaklaşıyor. Yapımı devam eden Üçyol-Üçkuyular Metro hattı, Ege Üniversitesi Hastanesi-Ege Üniversitesi Kampus-Evka 3-Bornova Merkez Metro hattı ve Aliağa-Menderes Hafif Raylı Sistem Projeleri'nde artık son aşamalara gelindi.

Planlı gidiyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Aliağa-Menderes'te problemimiz kalmadı, Bornova merkeze ulaşacak olan hat toparlanıyor. Üçyol-Üçkuyular hızlı bir şekilde devam ediyor. Çalışmalar gayet iyi, planladığımız şekilde sürüyor. İzmir'in metro ve raylı sistem anlamında ana omurgasını gerçekleştiriyoruz. Bundan sonra zaten işimiz çok daha kolay olacak" şeklinde konuştu.

1 km yürüdü

Devam eden metro çalışmaları yerinde görmek ve incelemelerde bulunmak üzere şantiyelerin bulunduğu noktalara giden Başkan Aziz Kocaoğlu, ilk olarak Üçyol'da açılan şafttan yerin 27 metre altına indi. Çizme giyen Başkan Aziz Kocaoğlu, su ve çamurla kaplı zeminde yaklaşık 1 kilometre yürüyerek Nokta İstasyonu'na kadar gitti.

Çok az kaldı

Üçyol-Göztepe istasyonu arasında her iki yönden karşılıklı olarak kazılan tünellerin birleştirilmek üzere olduğunu söyleyen Başkan Kocaoğlu, tünel kazısı olarak çalışmanın yüzde 63'lük kısmının bitirildiğini belirterek şunları kaydetti:

"Üçyol-Üçkuyular hattında, Üçyol'dan girdik. İzmirspor İstasyonu'nu geçtik, şu anda Nokta İstasyonu'nun yakınındayız. Hem burada içinde bulunduğumuz şafttan, hem de 100 Sokak'taki şafttan tüneller birbirine yaklaşıyor. Yaklaşık 200 metrelik mesafe kaldı. İkişer taraftan açılacak, yine 100 Sokak'tan Göztepe İstasyonu'na doğru gidiş var. Yine Göztepe İstasyonu'ndan da 100 Sokak'a doğru gidiş var. İkisi birleştiğinde, Göztepe İstasyonu'na kadar tünel kazısı bitmiş olacak. Tünel kazısı olarak yüzde 63'lük kısım bitti. Ama tabii işin kapsamında tünel kazısının da hızlanması, diğer bağlantıların, beton çalışmalarının, elektrifikasyon ve sinyalizasyon çalışmalarının hızlanması gerekiyor."

Betonlaşma sürüyor

27 metre derinlikte yüklenici firma yetkililerinden bilgi alan Başkan Aziz Kocaoğlu, "Üçkuyular şaftından girdik. Üçkuyular İstasyonu'nun açılacağı yere kadar geldik. Burada da tünel kazısı bitti. Zemin ve tünel betonlaması başlıyor. Sonra da Üçkuyular İstasyonu'nun hafriyatı başlayacak. Şu anda bu şaftın işi hemen hemen kazı anlamında bitmiş durumda" şeklinde konuştu.

Hızlı ve konforlu yolculuk

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Üçyol'daki incelemelerinin ardından, Poligon, Hıfzıssıhha ve 100 Sokak'ta açılan şaftlara giderek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Büyükşehir Belediyesi'nin öz kaynakları ile gerçekleştirdiği 5.5 kilometrelik Üçyol-Üçkuyular metro hattı hizmete girdiğinde Bornova'dan Üçkuyular'a yolculuk 27 dakika sürecek. Hem kent içinde hızlı ve konforlu metro sisteminden yararlanan yolcu sayısı günde 90 binden 180 bine çıkacak, hem de trafikte önemli bir rahatlama yaşanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yerin-27-metre-altina-metro-calismasini-anlatti_60139.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!