Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yerli ve Yabancı İnşaat Devleri Kars-Bakü Demiryolunda Yarışacak

Türkiye'nin Azerbaycan ve Orta Asya ile karadan bağlantısını kesintisiz sağlayacak 'Kars-Tiflis-Bakü' demiryolu ihalesi için, 20 Eylül'de teklifler alınacak.

Zaman Gazetesiürkiye'nin Azerbaycan ve Orta Asya ile karadan bağlantısını kesintisiz sağlayacak 'Kars-Tiflis-Bakü' demiryolu ihalesi için, 20 Eylül'de teklifler alınacak. 2010 yılında inşaatı tamamlanması planlanan yolun, hizmete açılmasıyla, tarihin en eski ticaret yolu olan 'İpek Yolu' asırlar sonra demiryolu ağıyla yeniden hayat bulacak.

Londra'dan Şanghay'a kesintisiz tren yolculuğu imkanı sağlayacak projenin ihalesine çok büyük ilgi var. İhale şartlarını incelemek için, bugüne kadar yerli ve yabancı 50 firma şartname aldı. Şartname alan şirketler arasında Türkiye ve Avrupa'nın büyük inşaat firmaları yer alıyor. Ankara-İstanbul hızlı tren hattının ilk etabı Ankara-Eskişehir kesimini yapan Alarko ve İspanyol Obrascon Huarte Lain (OHL) konsorsiyumu ihale için şartname aldı. Ankara-İstanbul hattı ikinci etabın ihalesini kazanan Çinli CRCC-CMC'nin ortaklarından Cengiz İnşaat ile İçtaş İnşaat da ihale için şartname alan başka bir konsorsiyum. Şartname alan diğer bir firma da, Ankara-Konya hızlı tren hattının altyapı ihalesini kazanan Öztaş İnşaat-Cengiz İnşaat. Alcatel, Alstom, Siemens, Astaldi, Aydıner İnşaat, Tekfen İnşaat, Nurol, Kolin İnşaat ve Yapı Merkezi gibi büyük firmalar da ihaleye katılmak için şartname alanlar arasında.

İhaleyle ilgili bilgi veren DLH (Demiryollar, Limanlar ve Havameydanları İnşaatı) Genel Müdürü Ahmet Arslan, bazı şirketlerin ihaleye girmek için değil, incelemek için şartname aldığını belirterek, "İhaleye 10'un üzerinde şirketin teklif vereceğini tahmin ediyorum. Diğer şirketlerin, 'Buradan bana iş çıkar mı?' diye şartname alıp incelemede bulunduğunu düşünüyorum." dedi.

Tarihî İpek Yolu'nu demiryolu ağıyla canlandıracak projenin 2 yıl içinde tamamlanması planlanıyor. Yatırım programında bedeli 380 milyon YTL olarak belirlenen proje 3 kısımdan oluşuyor. Projenin ilk kesimini, Türkiye topraklarında kalan 76 kilometrelik bölüm oluşturuyor. Türkiye, Kars ile Ahılkelek arasındaki bu mesafeyi sıfırdan yapacak. İkinci ayak ise Gürcistan topraklarındaki 29 kilometrelik hat. Gürcistan da 29 km'lik mesafeyi Türkiye ile eşzamanlı bitirecek. Diğer yandan hattın devamındaki 160 kilometrelik demiryolunun da rehabilitasyonunu yapacak. Böylece 3 ayaklı proje tamamlanmış olacak.

'Demirden İpek Yolu' olarak anılan Kars-Tiflis-Bakü hattının yanı sıra Marmaray Projesi'nin de tamamlanmasıyla, Avrupa'dan Asya'ya kesintisiz demiryolu bağlantısı sağlanacak. Proje, stratejik yönlerinin yanı sıra yolcu ve yük taşımacılığında da Türkiye'ye önemli avantajlar sağlayacak. Türkiye'deki demiryollarından yıllık toplam 19,5 milyon ton yük taşınırken, sadece bu hatta yılda taşınacak yük miktarının uzun vadede 30 milyon tonu bulması hedefleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yerli-ve-yabanci-insaat-devleri-kars-baku-demiryolunda-yarisacak_56394.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!