Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yeşil Altyapı Avrupa Komisyonu Bildiriminin Türkçesi Yayımlandı

Doğa tabanlı çözümlerle yeşil altyapıyı da destekleyen Yeşil Altyapı Avrupa Komisyonu Bildirimi, Türkiye’de bu konuda yapılacak çalışmalara teknik ve sosyal farkındalık yaratması açısından bir altlık oluşturuyor.

yapi.com.tr
Yeşil Altyapı Avrupa Komisyonu Bildiriminin Türkçesi Yayımlandı

Doğa Koruma Merkezi Vakfı (DKM) ve Eurosite ortaklığında yürütülen, Türkiye ve AB Arasında Sivil Toplum Diyaloğu-V Hibe Programı (CSD-V) çerçevesinde desteklenen Doğa ve Şehirler Projesi kapsamında, “Yeşil Altyapı (YA)-Avrupa’nın Doğal Sermayesini Geliştirmek başlıklı Avrupa Komisyonu Bildirimi” ve buna eşlik eden “Yeşil Altyapı (YA) ile ilgili teknik bilgileri içeren Komisyon Üyeleri Çalışma Belgesi” yeşil altyapı ve doğa tabanlı çözümler konusunda yol gösterici olması açısından Türkçeye tercüme edilerek yayımlandı.

Yeşil Altyapı, ekosistem değerlerini ve işlevlerini koruyan, ekosistem hizmetlerini sunmak için tasarlanan ve yönetilen, birbirleriyle bağlantılı doğal, yarı-doğal ve kültürel alanların oluşturduğu bir yeşil alan ağı olarak tanımlanıyor. Yeşil altyapı, doğa tabanlı çözümlerle birlikte iklim değişikliğinin olumsuz etkileriyle mücadelede kentlerin dayanıklılığını arttırmada önemli rol oynuyor. Yeşil altyapı; doğanın, doğal süreçlerin ve insanların doğadan sağladığı birçok faydanın korunmasının ve geliştirilmesinin bilinçli olarak mekânsal planlama ve bölgesel kalkınmaya entegre edilmesi ilkesine dayanıyor. Ayrıca, doğanın daha ucuz ve daha dayanıklı çözümler sunabileceği durumlarda inşa edilmesi pahalı olan gri altyapıdan kaçınmaya da yardımcı oluyor.

AB'nin Yeşil Altyapı Stratejisi yeşil altyapıyı bölgesel kalkınmanın ayrılmaz bir parçası olarak görüyor ve AB politikalarına bütünüyle entegre edilmesini destekliyor. Ayrıca, AB Biyolojik Çeşitlilik Stratejisi, 2020'ye kadar, yeşil altyapı oluşturarak ve bozuk ekosistemin en az %15'ini onararak ekosistemlerin ve hizmetlerinin devam ettirilmesini ve geliştirilmesini sağlamayı hedefliyor. Bu strateji, Üye Devletlerin sahip oldukları ekosistemlerin güncel durumlarını saptamaları ve ekosistem hizmetlerini değerlendirmeleri gerektiğini belirtiyor.

Yeşil Altyapı, özellikle Yedinci Çevre Eylem Programı (7EAP), Bölgesel Politika 2014–2020, Su Çerçevesi Direktifi, Nitrat Direktifi, Taşkın Direktifi ve İklim Değişikliğine Adaptasyon konulu AB stratejisi olmak üzere AB politikalarının farklı alanlarında da yer alıyor.

Şehirlerde doğa tabanlı çözümleri ve yeşil altyapıyı özendirmeyi hedefleyen Doğa ve Şehirler Projesi kapsamında bu bildirimin Türkçeye tercüme edilmesinin yanı sıra Ankara’nın Çankaya İlçesi’nde ekosistem hizmetleri haritalama çalışması gerçekleştirildi, Çankaya’da faydalanılan ekosistem hizmetlerinin mekânsal dağılımı ortaya koyuldu, karar vericilere sunulmak üzere ekosistem hizmetlerinin hangi mahallelerde güçlü ve zayıf olduğu belirlendi.

Tüm bu çalışmalar ile Avrupa Komisyonu Bildirimi ve tamamlayıcısı olan çalışma belgesi, Türkiye’de doğa tabanlı çözümler ve ekosistem hizmetleri dikkate alınarak yapılacak olan mekânsal planlama ve yeşil altyapı çalışmalarında politika belirleme ve mevzuata uyarlama açısından yol gösterici olacak.

Yeşil Altyapı Avrupa Komisyonu Bildirimi için tıklayınız.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yesil-altyapi-avrupa-komisyonu-bildiriminin-turkcesi-yayimlandi_177047.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!