Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yeşil Benekli Minare Açılımı

Almanya’nın Hamburg kentindeki Merkez Camisi minareleri bir sanat projesi çerçevesinde yeşil benekli bir desene boyanacak. Böylece camilerin Alman toplumundaki olumsuz imajı da silinecek. Hamburg’un St. Georg semtindeki, Kuzey Almanya İslam Toplumu’na (BIG) ait Merkez Camisi’nin iki minaresi de Türk kökenli Hıristiyan sanatçı Boran Burchhardt

Radikal Gazetesi
Yeşil Benekli Minare Açılımı

Almanya’nın Hamburg kentindeki Merkez Camisi minareleri bir sanat projesi çerçevesinde yeşil benekli bir desene boyanacak. Böylece camilerin Alman toplumundaki olumsuz imajı da silinecek. Hamburg’un St. Georg semtindeki, Kuzey Almanya İslam Toplumu’na (BIG) ait Merkez Camisi’nin iki minaresi de Türk kökenli Hıristiyan sanatçı Boran Burchhardt tarafından yeşil altıgen şeklinde onlarca benekle donatılacak. Almanya İslam Toplumu Başkanı Ramazan Uçar, yaptığı açıklamada sanatçının kendisini ziyaret ederek cami minarelerini bir sanat projesi için boyamak istediğini belirtti. Teklifi kabul ettiklerini belirten Uçar, "Herhalde dünyanın ilk benekli cami minaresi Hamburg’da olacak" dedi.

Hamburg’da emsalsiz

Hamburg’un ilk ve minareli Türk camisi olma özelliğine sahip Merkez Cami’nin 23 metre uzunluğundaki minareleri dün yerinden sökülüp vince yüklenerek boyanmak üzere atölyeye taşındı. Minarelerin sökme işlemine Alman ve Türk basını yoğun ilgi gösterdi. Minareler yeşil benekli desenle boyandıktan sonra tekrar yerine dikilecek.

Sevimli, neşeli cami

Cami minarelerini yeşil benekli desenle boyayacak olan Boran Burchhardt Türk kökenli. Hıristiyanlığın Protestan mezhebinden olan genç sanatçı, minare projesinin tüm caminin dış görünümünü ve algılanmasını değiştireceğini ifade ederek, "Bilinçli olarak sevimli, neşeli, ama aynı zamanda İslam dininin temel rengi olan yeşil ve İslam dininde önemli rol oynayan altıgen desenini seçtik. Benekli minarelerin yarattığı hava camileri tehdit, tehlike ve korku ile bağdaştıranların düşüncelerini tekrar gözden geçirmelerine sebep olacak" diye konuştu.

45 bin Euro’luk proje

Sanat projesinin toplam 45 bin Euro’ya mal olacağını söyleyen Ramazan Uçar, bunun için bağış kampanyası yürüttüklerini kaydetti. Minarelerin yeni deseniyle 6 Eylül’de tekrar yerine dikileceğini ifade eden Uçar, "Minareler tekrar yerine dikildikten sonra ezan okuyacağız. Bu sanat eylemi bir yerde ezan okunma talebine destek sağlayacak. Kiliselerde çan çalması ne kadar normalse, camilerde ezan okunması da o kadar normaldir. İslam dini bu toplumun bir parçasıdır" dedi.

Karşı çıkanlar oldu

Almanya İslam Toplumu Başkanı Ramazan Uçar, gazetecilere yaptığı açıklamada, her 15 yılda bir caminin boyanması gerektiğini belirterek şöyle konuştu: "Aradan 17 yıl geçmişti. Eski minareleri alüminyum ya da bakırla kaplama şansımız yoktu. Arının bal peteği gibi minareleri yeşil-beyaz renklere boyamak istedik. Önce karşı çıkanlar oldu. Ancak daha sonra cemaatin de görüşünü aldık ve bu renge boyadık. Hamburg-Mitte Belediyesi de büyük bir oy çokluğuya minarelerin boyanmasına izin verdi."

1992’de Hamburg’a gidip temel atmıştı

Yeşil benekli minarelere sahip olacak Hamburg’taki Merkez Camii’nin temeli, 1992’de, dönemin Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan tarafından atılmıştı. Dün yerinden sökülen minareler, yeşil beneklerle boyanıp, 6 Eylül’de tekrar yerine dikilecek. İki minare de 1992’de Hamburg’daki bir tersane tarafından çelikten yapılmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yesil-benekli-minare-acilimi_71134.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!