Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yeşil Bina, Çevre Eğitim Merkezi Olacak

İzmir'in en büyük ilçesi, Karabağlar'da çevre bilinci oluşturmak amacıyla, Karabağlar Belediyesi tarafından ‘Yeşil Ev’ projesi geliştirildi. Türkiye'de örneği çok az olan Yeşil Ev'i, Devrim Mahallesi'nde 235 metrekare alan üzerine inşaa etmek için çalışmalara başladı.

karabaglar.bel.tr
Yeşil Bina, Çevre Eğitim Merkezi Olacak

İzmir'in en büyük ilçesi, Karabağlar'da çevre bilinci oluşturmak amacıyla, Karabağlar Belediyesi tarafından ‘Yeşil Ev’ projesi geliştirildi. Türkiye'de örneği çok az olan Yeşil Ev'i, Devrim Mahallesi'nde 235 metrekare alan üzerine inşaa etmek için çalışmalara başladı. Çim çatısıyla doğaya oksijen salacak, güneş panelleri ile de kendi enerjisini üretecek bina, çevre bilincinin oluşturulmasına öncülük edecek ve eğitim merkezi olarak kullanılacak.

Karabağlar Belediyesi'nin, İZKA'nın da destek verdiği Çevre Dostu Parklar Projesi'nde, önemli bir ayağını oluşturan Yeşil Bina, Türkiye'de özel sektörün gerçekleştirdiği örneklerinden, çim çatısı ve tamamen kendi enerjisini üretmesiyle farklı olacak. Proje ekibiyle bölgede inceleme yapan Başkan Kürüm, 'Türkiye'nin örnek projelerinden birini burada gerçekleştireceğiz. Elektrik ihtiyacını güneş enerjisi panellerinden ve rüzgârgülünden karşılayacak. Çim çatısı ile doğaya oksijen salıp güneş ışınlarının atmosfere geri dönmesini engelleyecek, yağmur suyu kanalları ile toplayacağı suyu arıtarak bina içindeki kullanıma sunacak. Yeşil Bina, proje süresince ve daha sonraki süreçte çevre eğitim merkezi olarak kullanılacaktır" dedi.

İlköğretim okulu öğrencilerine ve ilgili sektör çalışanlarına çevre bilinci, geri dönüşüm, yenilebilir enerji ve yeşil bina uygulamalarıyla ilgili eğitimlerin yeşil binada verilmesinin planladığını belirten Kürüm, sözlerine şöyle devam etti:
 
"Mimar ve mühendislere çevreye ilişkin seminerler vereceğiz. Amacımız, yeni yapılacak binalarda da yenilebilir enerji kaynaklarının kullanılması, çevreci yapıların inşa edilmesi konusunda farkındalık yaratmak. Ayrıca tüm ilçe belediyelerine, muhtarlıklara, ilköğretim okullarına projenin ana teması olan yenilenebilir enerjinin önemini anlatan ve projenin tanıtımıyla ilgili afişler dağıtılmasını hedefliyoruz. Yine projenin tanıtımının yapılacağı ve projeyle ilgili fotoğrafların, haber ve duyuruların, etkinliklerle ilgili dokümanların yer alacağı bir web sitesi hazırlanmaya başladı".

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/yesil-bina-cevre-egitim-merkezi-olacak_84572.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!