Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yeşil Cami, Restorasyonla Aslına Dönüyor

Bursa'da Ulucami'den sonra en ihtişamlı camilerden biri olan ve içinde 6 asırlık orijinal İznik çinileri bulunan Yeşil Cami'de iç tezyinat ile ilgili yoğun bir program yürütülüyor. Geçmişte yapılan bilinçsiz sıvanın altında kalan eski kalem işleri, temizlik çalışmalarından sonra ortaya çıkartılıp eski ihtişamına kavuşturuluyor.

Zaman GazetesiBursa Yeşil Cami'de iç mekanında başlatılan restorasyon çalışmaları sürüyor. Osmanlı Sultanı Çelebi Mehmet tarafından 1419 yılında yaptırılan Yeşil Cami, Bursa'nın en önemli tarihî eserleri arasında yer alıyor. Bursa Valisi Şahabettin Harput'un girişimleri ile bir tekstil firmasının sponsor olduğu 750 bin liralık restorasyon çalışmaları Usta İnşaat tarafından yapılıyor. Aynı şirket, caminin dış cephe tamiratları ile Yeşil Türbe restorasyonunu da gerçekleştirmişti.

Bursa'da Ulucami'den sonra en ihtişamlı camilerden biri olan ve içinde 6 asırlık orijinal İznik çinileri bulunan Yeşil Cami'de iç tezyinat (süsleme) ile ilgili yoğun bir çalışma programı yürütülüyor. Camide geçmiş yıllarda yapılan bilinçsiz sıva altında kalan eski kalem işleri, raspa ve temizlik çalışmalarından sonra ortaya çıkartılıp eski ihtişamına kavuşturuluyor.

Yerlerinden oynayan ve bozulan orijinal İznik çinileri de elden geçirilerek yeniden sağlamlaştırılıyor. Restorasyon çalışmaları sırasında mermerler silinip, çirkin görüntü veren çini üzerindeki elektrik ve ses tesisatları da ortadan kaldırılacak. Yeşil Cami restorasyon çalışmalarını yürüten şantiye şefi mimar Ergüven Akçay, yüzde 50'lik bir ilerleme kaydettiklerini söyledi. Akçay, "Yeşil Cami'de ahşap işleri, çini ve mermer işleri, metal işleri ve kalem işleri olmak üzere çeşitli alanlarda restorasyon çalışması yapmaktayız. Anlaşma gereği 21 Kasım 2009'da başladığımız çalışmaları bir yıllık süre zarfında, 21 Kasım 2011'de tamamlamayı hedefliyoruz." dedi.

Mimar Ergüven Akçay, iç restorasyonun haricinde ikinci etap çalışmaları kapsamında ise dış mekanda yapılacak olan drenaj, zemin kaplama, yolların düzenlenmesi, bahçe duvarlarının üzerine ferforje korkulukların takılması ve şadırvanın yeniden yapılacağını bildirdi.

Bugüne kadar camide metal temizliği, gümüş kaplamaların ortaya çıkarılması, bozulmuş çinilerin tamiratı, bozulan yerlere derz dolgu ve boyama yapıldığını anlatan Akçay, Uludağ ve 9 Eylül üniversitelerinden yardım aldıklarını söyledi.

Bundan sonra ise ana kubbelerdeki kalem işleri ve diğer kubbelerdeki kalem işlerinin yeniden elden geçirileceğini anlatan Akçay, şöyle konuştu: "Çalışmalarımızda kubbe kasnağına kadar ilerlemiş durumdayız. Ana mihrapta çalışmalar devam ediyor. Bozuk olan yerler enjeksiyon yöntemi ile tamir edilip, çiniler ise yeniden düzenleniyor. Buradaki işlemin yaklaşık 1 ay sonra tamamlanacağını umuyorum. Ayrıca camide şadırvan yoğun olarak çürümüş. Bundan dolayı şadırvan tamamen yenilenecek. Abdest alma yeri yükseltilip, düzenlenecek." Mimar Akçay, çalışmaların sorunsuz bir şekilde devam ettiğini belirterek, belirlenen zamanda restorasyonu tamamlamayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

ETİKETLER: restorasyon koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/yesil-cami-restorasyonla-aslina-donuyor_84862.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!