Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Yeşil Kuruluş' Belgeli Havalimanı Sayısı 41'e Çıktı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğünün işletiminde bulunan 5 havalimanına daha "Yeşil Kuruluş" belgesi verildi. Böylece söz konusu belgeye sahip havalimanı sayısı 41'e yükseldi.

yapi.com.tr/AA
'Yeşil Kuruluş' Belgeli Havalimanı Sayısı 41'e Çıktı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce  (SHGM) başlatılan "Yeşil Havalimanı (Green Airport) Projesi" kapsamında,   işletimindeki 53 havalimanında çalışmalar yürüten DHMİ Genel Müdürlüğü,  hazırlıklarını tamamlayan havalimanları için SHGM’ye başvurdu.

Türk Standardları Enstitüsü ve SHGM tarafından değerlendirmeye alınan  başvuru sonucunda, gerekli koşulları yerine getiren, İzmir, Adana, Kastamonu,  Diyarbakır ve Çanakkale havalimanlarına "Yeşil  Kuruluş" belgesi verildi.

Böylece söz konusu belgeye sahip havalimanlarının sayısı 41’e çıktı.

"Yeşil  Kuruluş" belgeli havalimanları şöyle:

"İstanbul Atatürk, Antalya, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes,  Adana, Trabzon, Muğla Dalaman, Muğla Milas-Bodrum, Erzurum, Gaziantep, Isparta  Süleyman Demirel, Nevşehir Kapadokya, adıyaman, Amasya Merzifon, Balıkesir Koca  Seyit, Balıkesir Merkez, Bursa Yenişehir, Elazığ, Erzincan, Hatay, Kocaeli Cengiz  Topel, Konya, Malatya, Mardin, Çorlu, Samsun Çarşamba, Sivas Nuri Demirağ,  Şanlıurfa GAP, Tokat, Uşak, Batman, Kayseri, Kars, Denizli Çardak, Van Ferit  Melen, Siirt, muş, Kahramanmaraş, Çanakkale, Diyarbakır ve Kastamonu  havalimanları."

Yeşil kuruluş belgesi nedir? 

Projenin gerekliliklerini yerine getiren işletmeler, "Yeşil Kuruluş"  unvanı alarak, SHGM'ce belirlenen logoyu kullanma hakkını elde ediyor ve SHGM’ye  ödeyecekleri yetki belgesi, ruhsat, sertifika gibi izin belgelerinin temdit  ücretlerinde yüzde 20 indirim kazanıyor.

Bu kapsamda söz konusu 41 havalimanı, SHGM'ye ödenen temdit ve ruhsat  ücretlerinde bu yıl için toplamda 1 milyon 350 bin lira indirim sağladı.

Söz konusu belge, havalimanlarında faaliyet gösteren kuruluşların  çevreye ve insan sağlığına verdikleri veya verebilecekleri zararların sistematik  şekilde azaltılması ve mümkünse ortadan kaldırılması kriterini karşılamak  şartıyla veriliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yesil-kurulus-belgeli-havalimani-sayisi-41e-cikti_144442.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!